Ebabil Kuşu Nedir, Özellikleri Nelerdir?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Ebabil Kuşu Nedir, Özellikleri Nelerdir?
0
132
okunma
Ebabil kuşları ismi Kur’an-ı Kerim’de de geçen nadir kuşlardandır. Ebabil kuşu hikayesi biz Müslümanlar için oldukça özeldir.  Fil Suresi’nde adı geçen ebabil kuşu Kabe’yi yıkmaya gelen Ebrehe ve kalabalık fil ordusuna gagasında taşıdığı taşları atarak İslam düşmanlarının yenilmesini sağlamıştır. Ebabil kuşu Türkiye'de genellikle ilkbahar aylarında görülür. Göç eden kuş familyasından olan ebabil kuşları sonbahar mevsiminde güneye doğru göç ederler. Latince adı apus apus olan ebabil kuşu sağangiller ailesinin mensubudur.  Ortlama 35-40 gram ağırlığında ve 16-17 santim metre boyunda olan kuşlar küçük kuş cinsleri arasında yer alır. Evcilleştirilebilen kuşlardan değillerdir. Ebabil Kuşları Üreme dönemleri dışında yere inmezler. Diğer kuş türleri gibi dik bir şekilde duramayan ebabil kuşları, farklı türlere ayrılmaktadır Türkiye'de 4 çeşit ebabil kuşu türü bulunmaktadır.

Ebabil Kuşları Ne Yer?

Evcilleştirilemeyen ve yabani olan bu kuş türü küçük böceklerle beslenirler. Ebabil kuşları günde 1000- 1500 adet kadar böcek yiyebilmektedir. Yalnızlığı seven kuşlar, kalabalık yerlere yuva yapmaktan kaçınırlar. Görüntü itibariyle kırlangıçlarla oldukça sık karıştırılan ebabil kuşlarının ortalama ömrü 27 yıl kadardır.

Ebabil Kuşlarının Özellikleri Nelerdir?

Kırlangıçlar ile karıştırılan ebabil kuşları kırlangıçlara oranla kanat boyları daha uzun ve kavisli olan kuşlardır. Sürekli havada kalma özellikleri bulunan bu kuş türü üreme zamanı dışında yere inmez. Birçok kuş türüne nazaran geceleri görme yetisini kaybetmez, gece görüşürüz özelliği vardır. Uçarken çığlık sesleri çıkartırlar. Göçmen kuşlar ailesine dâhil olduklarından sürüler halinde göç ederken ebabil kuşlarını görmeniz mümkündür. Ebabil kuşları kanat yapılarının özelliği nedeniyle havada uyuyabilmektedirler. Bu özellikleri onları diğer kuş türlerinden farklı bir kategoriye koymaktadır. Tüy renkleri yeni doğduklarında kirli siyah olan ebabil kuşlarının büyüdükçe renkleri açılır, boğaz kısımları beyazlamaya başlar. Tüylerinin kenar kısımları, kanat uçları açık renktedir. Kanat üzerindeki tüyler de renk dağılımı yoktur.

Ebabil Kuşlarının Yaşam Alanı

Ebabil kuşları yaşamak için sulak alanları, açık arazileri tercih eder. Yerleşim bölgesinin üzerinde uçarak beslenir ve neredeyse tüm ihtiyaçlarını uçarken giderirler. Buldukları oyuklara yuva yaparlar. Yuvaları daima yüksekte bulunur.

Ebabil Kuşlarının Yayılım Alanı

Kuzey Asya'da Afrika'da ve tüm Avrupa Kıtası’nda görülen ebabil kuşları ülkemizde de yaz aylarında görülmektedir. Avustralya Amerika ve güney Asya kıtalarında ise ebabil kuşu görülmez.

Ebabil Kuşunun Üremesi

Yaşamları boyunca ortalama 5 kere üreyen ebabil kuşları tek eşlidir. Ancak eş kaybı olduğunda yeni eş seçimine gidilir. Dişisi ve erkeği kuluçkaya yatar kuluçka süresi ortalama 20 gündür. Yılda bir kez yumurtlayan ebabil kuşlarının yumurta ağırlığı 3,5 gram civarındadır. Her yıl 2 veya 4 adet yumurta bırakırlar.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!