Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Sultan papağanlarının temizliği nasıl yapılır? Sultan papağanı nasıl yıkanır, duş ve banyosu nasıl yaptırılır? Bu güzel kuşların temizlikleri hakkındaki bilgiler yazımızın detaylarında bulunuyor.
Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır?
110
okunma
Sultan papağanı nasıl yıkanır? sorusuna cevap arayan Sultan papağanı sahipleri için hazırladığımız yazımızda papağanların banyoya ihtiyaçları için yapılan yanlış uygulamalardan ve Sultan papağanlarının neden banyo ihtiyaçları olduğundan da bahsedeceğiz.

Sultan papağanına duş yaptırılır mı?

Genel olarak tüm papağan türlerinin derileri neme ihtiyaç duymaktadırlar. Genel olarak kuru cilt yapısına sahip olsalar da bazı tür papağanların derileri ise son derece yağlı bir yapıya sahiptir. Kuru bir cilt yapısına sahip papağan türlerinde gerekli nem dengesi sağlanmadığında kaşıntı veya düzgün tüy çıkaramama gibi sorunlar oluşabilir. Sultan papağanı nasıl yıkanır? sorusuna cevap verirken neden yıkanma ihtiyacı olduğuna da değinmek gerekir. Sultan Papağanları kuru bir cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle neme ihtiyaç duyarlar ve yıkanmaları gerekir. Cilt yapıları nedeniyle tüylerinde yağlanma olmayan bu papağanlarda, tüy dökümü ve döküntüler yağlı deri yapısında sahip olan papağan türlerinden daha fazla olmaktadır.

Sultan Papağanına nasıl banyo yaptırılır?

Sultan Papağanı neredeyse tüm papağan türlerinde olduğu gibi tüylerini düzeltmek ve temizlemek için günün büyük bir kısmını tüylerini temizlemek ile geçirir. Banyo yapmayı çok seven bu tür kuşlar için özel bir banyo yaptırma işlemine genellikle gerek duyulmaz. Kafesinin tabanına koyacağınız kuşun ve kafesin boyutlarına uygun bir su kabı, banyo ihtiyacını karşılaması için yeterli olacaktır.

Nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle koyacağınız banyoluk muhabbet kuşları için tasarlanan banyoluklardan daha büyük olmalıdır. Kuşunuz alanı yeterli ve konforlu bulmazsa banyo yapmaktan çekinebilir. Yıkanmaktan son derece keyif alan Sultan Papağanları için banyo kabındaki su miktarı da doğru olarak ayarlanmalıdır. Su miktarı veya başka bir deyişle banyo kabındaki su derinliği ne çok az ne de çok fazla olmalıdır. Kullanılacak olan suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmaması da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Banyo sonrası Sultan Papağanı
Banyo sonrası Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Yıkanmak İstemiyorsa Ne Yapılır?

Çevresel etkilere karşı son derece hassas olan Sultan papağanı eğer kafesinin çevresinde çok fazla hareket algılıyorsa tedirgin olacak ve yıkanmak isteyemeyecektir. Bunun yanında yıkanmayı ve suyu sevmelerine rağmen bazı dönemlerde yıkanmak istemeyebilirler. Papağanınızda yıkanma davranışının gerçekleşmediğini gözlemliyorsanız, bu noktada yapacağınız en yanlış davranış papağanınızı zorla yıkamaya çalışmak olacaktır. Bu davranış papağanın size olan güvenini zedeler ve strese sokar. Sakin olduğu ve korkmadığı bir anda, ani hareketlerden kaçınarak, gözleri gibi hassas noktaları gelmeyecek şekilde bir spreyli şişeye doldurduğunuz su ile yavaş hareketler ile Sultan Papağanınızın tüylerini hafifçe ıslatmanız banyo ihtiyacını karşılamasına yetecektir. Bu sevimli kuşlar hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Sultan Papağanı başlıklı içeriğimizi de incelemeyi unutmayın. Ayrıca evcilleştirme eğitiminin nasıl verileceğine dair Sultan Papağanı Evcilleştirme Eğitimi içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!