Sinek Kuşu Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Sinek kuşu nerede yaşar? Özellikleri nelerdir ve yaşamı nasıldır? Sinek kuşu yumurtası nasıldır ve nasıl ürerler? Bu özel tür hakkında tüm merak edilenler.
Sinek Kuşu Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz
103
okunma
Uzun gagası, ufak gövdesi, çevik hareketleri ve muazzam görüntüsüyle sinek kuşu tropik kuş türlerinden biridir. Özellikle uzun yapılı çiçeklerin nektarı ile beslenen bu kuş türü kanatlarını o kadar hızlı çarpar ki insan gözü bunu algılayamaz. Bazı sinek kuşları saniyede 80 kez kanatlarını çırpabilmektedir. Sinek kuşları orta ve güney Amerika'ya özgü bir türdür. Sinek kuşları kışın ılık bölgelere göç etmesi ile birlikte ilkbaharın gelişiyle kendi bölgesine geri döner.

Sinek Kuşunun Özellikleri

Sinek kuşları kanatlarını hızlı çırptıkları sırada çıkarttıkları mırıldanma benzeri sesler dolayısıyla ‘mırıldananlar’ olarak da adlandırılır. Bu kuşlar Sanki uzun ağızlı çiçeklerin nektarını almak için yaratılmış gibidirler. Sinek kuşunun beş farklı türü vardır. Ulaşabilecekleri en yüksek uzunluk 25 cm iken en fazla 11 gram ağırlığında olurlar. Uzun gagalarının yanı sıra mavi ya da yeşil renklerde olan göz alıcı tüyleri vardır. Saniyede ortalama 90 kere kanat çırpabilirler. Bu kuşların diğer özelliği ileri geri olmak üzere istedikleri her yöne doğru uçabilirler. Metabolizmaları o kadar hızlıdır ki enerjilerini korumak adına birkaç saatliğine uyuşuk bir durum alabilirler. Kendilerine özgü çıkarttıkları sesle birlikte kuvvetli rüzgarlarda uçma sıkıntısı yaşamazlar.


Sinek Kuşunun Yaşamı

Sinek kuşu Dünya üzerinde yaşayan en küçük kuş türlerinden biridir. Hayatlarının ilk yılında hayatta kalma ihtimalleri düşük olsa da bu yılı tamamladıkları andan itibaren dört yıl boyunca erişkin bir sinek kuşu olarak yaşamaya devam ederler. Sinek kuşları kendilerine küçük dallardan ve ağaç kabuklarından yaptıkları ancak gövdelerinin yarısının sığabileceği bir yuva yaparlar. Sinek kuşları
Sinek Kuşu Yuvası bu yuvayı uyumak için değil yumurta biriktirip kuluçkaya yatmak için kullanırlar. Dişiler üreme mevsiminde maksimum üç tane yumurta yapabilirler. Yumurtalar aşağı yukarı kahve çekirdeği büyüklüğündedir.  Sinek kuşu yumurtası oldukça özeldir ve dünyanın en küçük yumurtaları olduğu varsayılır. Sinek kuşu yavruları yumurtadan 18 ile 19 günlük bir kuluçka süresinden sonra çıkarlar. Tüyleri henüz oluşmuş yavruyu sinek kuşlarını anneleri küçük böcekler ile besler. Yavru kuşlar üç hafta sonra ise yuvadan ayrılacak büyüklüğe erişirler. Erişkin bir sinek kuşu günde kendi ağırlığının üçte biri kadar nektar tüketir. Yalnız bir kuş olan sinek kuşu çiftleşme mevsiminde yalnızca bir eşle birlikte yaşar ancak eşleri her mevsim aynı kuş olmayabilir. Erkekler dişi kuşları etkileyebilmek için çok enteresan ve ilginç manevralar barındıran hareketler yaparlar. Ayrıca erişkin sinek kuşları iletişimde kanat çırpışlarından çıkan sesleri de kullanabilirler. Erkek sinek kuşları bölgelerine sahip çıkma eğilimindedir ve bu bölgede bulunan birkaç farklı dişiyle çiftleşebilir. Son olarak sinek kuşlarının hayatında göç önemli bir etkendir. Kışın sıcak bölgeleri giden sinek kuşları ilkbahar mevsimi ile çiftleşmek için geri dönerler.

Sinek Kuşu Videosu;

Sinek kuşları hakkında bilgi edinebileceğiniz, sinek kuşu sesi, uçuşu ve yaşamı hakkında bilgilendirici bir video;

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!