Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalıdır?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalıdır? İdeal muhabbet kuşu kafesi boyutları nelerdir? Muhabbet kuşu kafesi fiyatları ne kadardır? Muhabbet kuşu kafesinde neler olmalıdır? Bu soruların yanıtları ve bu konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.
Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalıdır?
48
okunma
Muhabbet kuşu kafesi hakkında bilgi sahibi olmanız kuşunuzun sağlıklı ve uzun bir ömür geçirebilmesi için son derece önemlidir. Muhabbet kuşu, Türkiye’de beslemek için en çok tercih edilen kuş türlerinden birisidir. Konuşabilmesi, insana yatkınlığı onun tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden. Muhabbet kuşları uzun ömürlü kuşlardır ama bunun gerçekleşebilmesi için bakımlarının çok iyi yapılması ve sağlıklı bir kafes tercihi yapılması ana şartlardır. Peki muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalıdır?

İdeal Muhabbet kuşu kafesi 

Muhabbet kuşları çok hareketli kuşlardır. Hatta taklacı kuş olarak da bilinirler. Bu bakımdan da ne kadar büyük kafes o kadar sağlıklı kuş demektir. Muhabbet kuşunun erkeği insana çok kolay alışır. Aslında en güzeli kendimize alıştırıp onu evin içinde bir nebze olsun özgür bırakmaktır. Ama her halükârda bir kafese ihtiyacı olacaktır. Muhabbet kuşlarının kafesinin boyutu kuşun kanat açık halinin iki katı olmalıdır. Bu asgari miktardır ve tek bir muhabbet kuşu için 40-45 cm bir çift muhabbet kuşu için ise 55-60 cm aralığında bir genişlik mutlaka bulunmalıdır. Jumbo muhabbet kuşu kafesi bu boyutların biraz daha üzerinde olmalıdır. Ne kadar büyük kafes o kadar mutlu kuş demektir. Ayrıca aksesuar bulunacaksa -ki mutlaka bulunmalı- kafesiniz daha da büyük olmalıdır. Kafesiniz ideal ölçülerde değilse kuşunuzu mümkün olduğunca eve alıştırıp ona daha özgür bir yaşam sağlayabilirsiniz. Erkek muhabbet kuşları bu eğitime çok açıktır ve kolayca eğitilirler.

Muhabbet Kuşu İçin Kafes Oyuncakları Çok Önemli

Muhabbet kuşları oyun oynamayı çok severler. Bu bakımdan kafeslerinde mutlaka oyuncaklar olmalıdır. Oyuncak ne kadar çok olursa o kadar çok oyun oynar ve neşeli olurlar. Bu bakımdan kafesinizin boyutuna göre oyuncak seçimleri yapmalısınız. Eğer muhabbet kuşunuz tek ise mutlaka bir tane ayna oyuncaklardan edinin, daha kolay konuşmaya başlayacaktır. Bunun yanında zil, ballı kuş yemi, diş kaşıma tebeşiri gibi hem işlevsel hem de neşeli oyuncaklar alabilirsiniz. Ama oyuncak alırken kuşunuzun kafesinizi de büyütmeli, kuşunuza oyun için alan bırakmalısınız. Doğru oyuncakları muhabbet kuşunun kafesinde bulunursa kuşunuzun zihinsel gelişimine de katkı da bulunmuş olursunuz. Muhabbet kuşlarının kafesleri dikey ve yatay çubuklardan oluşmalıdır. Muhabbet kuşları çok hareketli kuşlardır, kafeslerinde sürekli hareket ederler. Yatay kafes demirleri olması onun daha oyuncu olmasını sağlar, bu demirlere tutunup takla atar. Eğer dişi ile erkek aynı kafeste ise dişiyi etkilemek için bu kafes demirlerini kullanacaktır. Kafes temizliği oldukça önemli. Bu bakımdan altı çıkabilen ve kolay temizlenen kafesleri tercih etmelisiniz. Hem kafes tabanının hem de tüneklerin her zaman temiz olduğundan emin olmalısınız. Eğer bu konuya yeterli vakit ayıramıyorsanız kuş kafesi altları size bu konuda yardımcı olabilir. Fakat altlık kullansanız dahi düzenli olarak kafes temizliği yapmayı ihmal etmemelisiniz. Kafesin paslı olup olmadığına dikkat edin. Paslı kafesleri asla almayınız, kendi kafesinizde de pas oluşmaya başlamışsa o kafesi yenileme zamanı gelmiştir.

Muhabbet Kuşu Kafesi Fiyatları

Muhabbet kuşu kafesi fiyatları oldukça geniş bir yelpazededir, siz kuş beslemeye karar verdikten sonra bütçenize göre bir kafes bulmak hiç de zor olmayacaktır. Kuşunuzun rahat edeceği bir kafes ortalama 50-60 TL'den başlamaktadır, markasına ve boyutuna göre bu fiyat 750 TL'ye kadar çıkabilmektedir. Living World, Hagen gibi önemli markaların üst düzey ve oldukça konforlu kafesleri bulunmaktadır, bunun yanı sıra QH Pet Cage, Dayang, Fit Fly gibi ekonomik ama kullanışlı modeller sunan firmalar da bulunmaktadır.  Önemli olan pahalı bir kafes almak değil, kuşunuzun özelliklerine uyumlu olan, içerisinde rahatlıkla yaşayabileceği bir yaşam alanı sunmak ve kuşunuza sevgi ve ilgi göstermektir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!