Leopard Gecko özellikleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Leopard Gecko özellikleri
69
okunma
Güzelliği ve özellikleri nedeniyle evde sürüngen türü beslemeyi sevenlerin son zamanlarda daha fazla ilgilendikleri sürüngenlerden olan fakat satışı ve bakılması ülkemizde yasak olan Leopard Gecko özellikleri hakkında tüm detayları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Leopard Gecko Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle belirtmek ve uyarmak isteriz ki bu türün satışı yasaktır. Bu canlıların doğal ortamlarında hayatlarına devam etmesi idealdir. Yine de bu canlı hakkında bilgi sahibi olmanız için kertenkele ailesinden olan bu hayvanların genel özellikleri aşağıda maddelendirilmiştir.
 • Dişi olanları üremek için bir erkeğe ihtiyaç duymaz.
 • Diğer birçok sürüngen türü gibi çok agresif yapıda değildirler. Bunun için ele rahatlıkla gelen ve hatta bundan hoşlanan bir yapıları vardır.
 • Evlerde beslenen türleri, ortalama 15 ile 20 cm arasında boya sahiptirler.
 • Böceklerle beslenen türleri olduğu gibi, otçul türleri de vardır. Evde beslenen tipleri, daha çok böceklerle beslenmektedir.
 • Göz yapısı son derece iridir.
 • Farklı sesler çıkarma yeteneğine sahiptirler.
 • Ayak altlarındaki özel yapı, onların farklı birçok ortamda rahatlıkla yürümesine imkân verir. Ayaklarındaki yaklaşık 2 milyar adet nano kıl düz yüzeylere de yapışabilmelerini ve kaymamalarını sağlar.
 • Eklemleri yukarı olacak şekilde çalışmaktadır.
 • 1-4 aylık olanları yavru olarak kabul edilen leopard geckolar, 4 ile 18 ay arasında juvenil, 18 aydan büyük olmaları halinde de yetişkin olarak kabul edilirler.
 • Yaşam ortamlarına göre değişmekle birlikte, ömürleri 25 yıla kadar uzun olabilmektedir.
 • Renk ve desen olarak, farklılık gösterebilirler.
Leopard Gecko Bakımı

Leopard Gecko Bakımı

Normal hayvanlara göre bakımı zor olsa da kendi sınıfında yer alan sürüngen hayvanlara göre, Leopard Gecko bakımı daha kolaydır. Teraryum içerisinde ısının 25 ile 33 dereceler aralığında olması önemlidir. Teraryum içerisinde kullanılacak ısıtıcı lambanın, 15 saat açık olması bakımları ve sağlıklı gelişimleri için önemlidir. Evde bakımlarında, onların doğal ortamlarına yakın bir alan oluşturulması, sağlıklı gelişimleri için önemlidir. Diğer yandan kullanılan teraryumların büyüklüğü de önemlidir. Leopard Gecko Beslenme

Leopard Gecko Beslenmesi

Doğal ortamlarında yaşaması ve evde beslenmemesi gereken bu canlılar hakkında yine de değerli hayvanseverlere bilgi vermek isteriz. Hayvanın beslenmesi için çeşitli böcekler veya hazır olarak satılan yemler kullanılabilir. Evde bakılan türlerin etçil olması sebebiyle, mümkün olduğunca canlı yemlerin verilmesi gerekir. Cırcır böcekleri, solucanlar, sinek ve karıncalar, onların en sevdiği besin kaynaklarıdır. Küçük çekirgeler ile de beslenebilir olsalar da sürekli çekirge ile beslemek, çekirgelerin sert yapısı nedeniyle sindirim sistemlerinde sorunlara neden olabilmektedir. Teraryum içerisinde rahat içebilecekleri bir kabın içerisinde, her zaman temiz su bulundurmakta önemlidir. Ayrıca yemlerine vitamin damlaları damlatılarak, ihtiyaçları olan vitaminleri almaları sağlanmalıdır.

Beslenmesi ve satılması yasak mı?

Leopard Gecko türünün dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de evde bakılması, herhangi bir ortamda satışının gerçekleşmesi yasaklanmıştır. Bu yazımızı beğendiyseniz Hamsterların Özellikleri ve Beslenme Şekilleri adlı içeriğimizi de faydalı bulacağınızı ve mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyoruz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!