Kedi ve Köpek Mamalarının Farkları
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedi ve Köpek Mamalarının Farkları
48
okunma
Kedilerin ve köpeklerin besin ihtiyaçları birbirlerinden farklıdır. Dolayısıyla bu iki türün mamaları arasında da bariz farklılıklar vardır.  Bu farklar birçok hayvanseverin merak ettiği konular arasında yer alır. Mama seçimi konusunda bilinçsiz hareket etmek evcil dostunuzun sağlığını riske atacaktır.

Kedi ve Köpek Mamaları Neden Farklıdır?

Kediler ve köpekler biyolojik açıdan oldukça farklı canlılardır. Bu sebeple beslenme alışkanlıkları da birbirlerinden ayrılır. Mamalar formüle edilirken bilimsel veriler ışığında hedef türdeki canlının ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Dolayısıyla evcil dostunuzu farklı türler için hazırlanan mamalarla beslemek sağlıksızdır.  Özellikle köpeklerin kendi türlerine uygun olmayan mamalarla uzun süre beslenmeleri sağlıklarını ciddi ölçüde tehlikeye sokabilir. Kedi ve köpek mamalarının farkları şu şekilde sıralabilir;
  • Yağ ve protein bakımından kedi mamaları daha zengindir.
  • Vitamin açısından bakıldığında köpek mamalarının içeriği daha komplekstir.
  • Kedi mamalarında taurin bulunurken köpek mamalarında bulunmaz. Köpekler bu aminoasiti kendileri üretirler.
  • Kedi mamaları içeriğinde A vitamini de barındırır. Köpekler ise betakaroteni A vitamine dönüştürür.
  • Köpeklerde dışarıdan alınan aminoasit sayısı 11’dir. Kedilerin dışardan alması gereken aminoasit sayısı ise 12’dir.

Kediler ve Köpekler Kendi Mamalarıyla Beslenmezse Ne Olur?

Kediler köpek maması yer mi?” ve “Köpekler kedi maması yer mi?” sorularını daha önce detaylıca ele almıştık. Türlerine uygun olmayan mamalar birkaç kez tüketildiğinde büyük bir ihtimal ciddi bir sorunla karşılaşılmayacaktır. Fakat yanlış mama tercihlerinde ısrar edilir ve türlerine uygun olmayan mamalar uzun süreli kullanılırsa çeşitli rahatsızlıkların riski artacaktır. Bu rahatsızlıklar şunlardır;
  • Yetersiz beslenme
  • Obezite
  • Karaciğer rahatsızlıkları
  • Kalp problemleri
  • Görme yetisiyle ilgili sorunlar
Bu problemlerle karşılaşma riskini en aza indirmek için evcil dostlarınızı türlerine uygun mamalarla beslemeniz en doğru seçim olacaktır. Sadece tür değil, cins, fiziki boyutlar, özel durumlar ve kısırlaştırılma durumu da mama seçiminde belirleyici etkenler olmalıdır. Özellikle köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını sadece kedi mamaları ile karşılamaya çalışması büyük riskler taşımaktadır. Her ne kadar köpekler kediler için üretilen besinlerin tadını daha çok sevecek olsa da onlara sürekli olarak bu besinler verilmemelidir. Mutlaka türüne ve ırkına uygun bir diyet belirlenmelidir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!