Kedi Çimi Nedir, Ne İşe Yarar?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedi Çimi Nedir, Ne İşe Yarar?
42
okunma
Kedi çimi küçük dostlarımız için üretilen çimlendirilen otlara verilen isimdir. Bu içeriğimizde kedi çimi nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, nasıl ekilir? Sorularının yanıtlarını bulacaksınız. [lwptoc]

Kedi Çimi

Daha önce ot yiyen bir kedi gördünüz mi? Sizce kediler ot yer mi? Eğer daha önce ot yiyen bir kedi görmemişseniz, bu sorular size biraz garip gelebilir. Etçil olarak bilinen kediler, bazen ot da yiyebilir. Kedi çimi olarak isimlendirilen bu otlar, kedilerin sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Peki, kedi çimi ne işe yarar?

Kedi Çimi Nedir?

Doğada bulunan hayvanlar, ihtiyaçlarını yine doğadan karşılar. Ancak evcilleştirildiklerinde, ihtiyaçlarının sahipleri tarafından karşılanması gerekir. Doğada istediği ot türlerine ulaşabilen bu sevimli canlıların, evin içinde böyle bir şansları yoktur. İşte bu ihtiyacın karşılanması için kedi çimi kullanılır. Kedi çimi, özel bir bitki türü değildir. Arpa, buğday, çavdar ve yulaf tohumlarının çimlendirilmesi sonucunda oluşur. Kediler için üretildiği için de buna uygun olarak isimlendirilir. Görünüş olarak normal çimlerle benzer olsa da, yapısı daha farklıdır. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi veya kimyasal ilaç yoktur. Tohumların çimlendirilmesi sonucunda oluşmuştur. kedi çimi faydaları

Kedi Çiminin Faydaları Nelerdir?

Kedilerin ot, yani çim yemesi biraz tuhaf karşılanabilir. Ancak söz konusu bitkilerin içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, sağlık açısından oldukça yararlıdır. Bu yararlardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:
  • Arpa, buğday, yulaf ve çavdar gibi bitkilerinden elde edilen çimler, içerdikleri vitamin ve mineraller ile sindirimi kolaylaştırır.
  • Taze çimenlerin içerisinde yer alan folik asit, kan akışını düzenleyici etkiye sahiptir. Gelişim geriliği ve kansızlık gibi sorunların engellenmesinde etkilidir.
  • Sindirilemeyen mamaların ve tüylerin çıkarılmasına yardımcı olur. Böylece sindirim sistemini düzenler ve genel sağlığı olumlu olarak etkiler.
  • Kendileri için zararlı olabilecek otlara veya evdeki çiçeklere yönelmelerini engeller.
  • Kedilerin farkında olmadan yedikleri zehirli maddelerin vücut dışına atılmalarını sağlar.
  • Çim üzerinde zaman geçirerek kendilerini doğada gibi hissederler.
Kedi çiminin faydaları genel itibariyle bu şekildedir. Uzmanlar, kedilerin söz konusu çimenleri tamamen içgüdüsel olarak tükettiklerini ifade eder. Geçmişte hasta olduklarında bitkileri yedikleri düşünülürdü. Ancak yapılan son araştırmalar, böyle bir durumun olmadığını ve tamamen tatlarını beğendikleri için tükettiklerini ortaya koymaktadır. Kedi çimi denildiğinde aklınıza tek bir ürün gelmemelidir. Bu ürünün kendi içinde farklı türleri vardır. Kedinizin özelliklerine göre sunulan seçeneklerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ancak buğday, arpa, çavdar ve yulaf tohumlarının karışımından oluşan seçenekler çok daha mantıklıdır.

Kedi Çimi Nasıl Ekilir?

Kedi çimini pet shoplar üzerinden hazır şekilde satın alabilirsiniz. Eğer bu seçeneği tercih etmek istemiyorsanız, alacağınız tohumları bir saksının içerisine ekebilirsiniz. Ekim sırasında öncelikle saksının toprakla doldurulması gerekir. Sonrasında ise tohumlar ilgili alana saçılmalıdır. Son olarak da tohumlar toprağın 1-2 cm altında kalacak şekilde tohumların üzerine toprak atılmalıdır. Bu işlemden sonra düzenli olarak saksının sulanması, çimlerin gelişmesini sağlayacaktır. Bu basit işlemler sonucunda kendi kedi çiminizi üretmiş olacaksınız. "Kedi maması seçerken nelere dikkat edilmeli?" yazımızı okumuş muydunuz?

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!