Devekuşu başını kuma gömer mi?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Devekuşu başını kuma gömer mi?
77
okunma
Devekuşu başını kuma gömer mi, neden gömer? sorusu deyimlerden ve izlediğimiz çizgi filmlerden sonra merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bu yazıda bu efsanenin gerçeğini öğreneceğiz.

Devekuşları başlarını neden kuma gömer?

Uçamayan bir tür olan devekuşları diğer kuşlar gibi yüksek yerlere yuva yapma şansları olmadığından yere kazdıkları sığ deliklere yuvalarını yaparlar. Yaşayan en büyük kuş türleri arasında yer almalarından dolayı yumurtaları da diğer yumurtalara göre oldukça büyüktür. Dolayısıyla yumurtalarını saklayabilecekleri ve güvende tutabilecekleri bir alana ihtiyaç duyarlar. Yuvalarını bu şekilde kurmalarının sebebi yumurtalarını olası tehlikelerden korumaktır. Bu güzel canlılar sık sık boyunlarını dümdüz yere uzatıp yumurtalarının güvende olup olamadığını, bir tehlikenin yaklaşıp yaklaşmadığını kontrol ederler. Bu görüntü bu muhteşem canlıların başlarını kuma gömdüğü yönünde bir yanılsamanın dillere ve kültürlere yerleşmesine sebep olmuştur. deve kuşu başını kuma gömer mi

Devekuşları başlarını kuma gömmez

Birçok çizgi filmde bu muhteşem kuşların başını kuma gömdükleri görüntüyle karşılaşmışızdır hatta dilimizde sorumluluktan kaçan kişiler için “devekuşu gibi başını kuma gömme” diye bir deyim dahi bulunur. İşin aslına bakarsanız deve kuşlarının başlarına kuma gömdüğü sadece bir efsaneden ibarettir ve Roma döneminden bu yana dile getirilmektedir. Dolayısıyla tüm dünyada bu hayvanlar hakkında böyle bir yanlış yargı söz konusu olabilmektedir. Romalı tarihçi Yaşlı Plinius tarafından ilk kez dile getirilen bu efsane gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçek hayatta bir devekuşu başını kuma gömerse diğer birçok canlı gibi boğularak hayatını kaybeder. Dolayısıyla tehlikeyle karşılaştıklarında saklanmak bu canlılar için en son seçeneklerden biridir. Zaman zaman toprağa uzanarak saklanmayı tercih edebilseler de bu canlılar da birçok diğer hayvan gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığında içgüdüsel olarak kaçmayı tercih eder. Yırtıcı bir hayvan ile karşı karşıya kaldıklarında saatte 97 km hıza kadar ulaşabilir ve bu hızda yaklaşık yarım saat koşabilirler. Bu hız onları en hızlı koşabilen kuşlar arasına sokar fakat yine de köşeye sıkışırlarsa bu kez güçlü tekmeleriyle kendilerini korumaya çalışırlar. Bu yazı ilginizi çektiyse “Hayvanlar Aleminden 5 ilginç hayvan” başlıklı içeriğimizi de mutlaka okumanızı öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!