Köpek Ağlaması Ne Anlama Gelir?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Köpek ağlaması ya da diğer bir tabirle gözünden yaş gelmesi nasıl olur, ne anlama gelir ve nasıl geçer? Köpekler neden ağlar sorusunun cevabı yazımızda.
Köpek Ağlaması Ne Anlama Gelir?
64
okunma
Birçok insan bu durumu “Yaş Gelmesi” olarak adlandırsa da köpek besleyenler bunu “Köpek Ağlaması” olarak adlandırır. Köpek ağlaması ne anlama gelir? Başlıklı bu yazımızda, insanların sadık dostları köpeklerin ağlama nedenleri ve bunun nasıl önlenebileceğine dair bilgilere yer verdik.

Köpek Ağlaması Ne Anlama Gelir?

Köpeklerin ağlaması genellikle bir duygusallığın sonucu değil, farklı sağlık sorunlarının görülmesine bağlı olarak köpeğin gözünden yaş gelmesiyle gerçekleşir. Ancak uzmanlar, köpeklerin de duygusal bir yapıda olduklarını ve kendilerine özgü aile ortamından veya sevdikleri ortamlardan ayrıldıklarında girdikleri stresten kaynaklı ağladıklarını belirtmektedir. Köpek ağlaması ne anlama gelir? Sorusuna verilebilecek farklı cevapları, şöyle listeleyebiliriz. köpekler neden ağlar

Ailesine veya Eski Ortamına Duyduğu Özlem

Köpeklerin ağlaması, sebep ne olursa olsun insanlarda görüldüğü gibi değildir. Yani insan ailesini özlediğinde ağlaması ile köpeklerin duyacağı özlem sonrası ağlamaları bir değildir. Köpeğin ailesini özlemesi durumunda ağlaması, daha çok yaşadığı stres kaynaklı olmaktadır. Ancak şu unutulmamalıdır ki köpekler, ciddi anlamda duygusal hayvanlardır. Örneğin onların aileleri ile bir arada daha mutlu ve eğlenceli olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Korku Kaynaklı

Korkuya dayalı yaşayacakları stres de yine köpeklerin ağlama nedenleri arasındadır. Bu ağlama duygusal etkenlerden ziyade, tamamen korkunun verdiği stres kaynaklı olabilir.

Aç Kalmaları

Köpeklerin aç kalmaları halinde sahipleri veya insanlar ile iletişim kurmak amacıyla ağladıkları bilinir. Ancak bu durum basit açlıklardan ziyade daha çok, aşırı açlık halinde ortaya çıkar. Kimileri ise doğrudan bunu belirtmek için, gördükleri yiyeceklere karşı çeşitli tepkiler verirler.

Ağrı veya Hastalıklar

Köpeklerin ağlamasının en temel nedenlerden biri ağrı veya hastalıklardır. Özellikle gözlerinde görülen rahatsızlıklar, doğal olarak gözlerinden yaş gelmesine neden olur. Buna neden olabilecek sağlık durumlarından bazıları şunlardır. Enfeksiyon: Gözlerinin enfeksiyon kapması, yaş gelmesinin en temel nedenlerinden biridir. Özellikle kanlı veya sarımsı sıvının gelmesi durumunda köpeğin gözlerinin veya herhangi bir yerlerinin enfeksiyon kapma ihtimali yüksektir. Gözyaşı Kanallarının Tıkalı Olması: Gözyaşı kanalları tıkalı olan köpeklerin gözlerinden yaş gelir. Gözyaşı kanallarının tıkalı olmasına bağlı olarak gelen bu yaşlar epifora olarak adlandırılır. Alerjiye Bağlı Gözyaşları: Duman, toz veya gözlerdeki aşırı kirlenme sonucu ortaya çıkan alerjiler, köpeğin ağlamasına neden olur. Bunun önlenmesi için köpeğin bir veterinere götürülüp tedavi ettirilmesi gerekir. Göze Yabancı Bir Cismin Kaçması: Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi köpeklerin gözüne yabancı bir cismin kaçması ağlamasına neden olacaktır. Gözün fonksiyonlarını da etkileyebilecek tehlikeli bir durum olacağından, mutlaka ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Köpek ağlaması nasıl geçer

Köpeklerin Ağlaması Nasıl Geçer?

Yukarıda değindiğimiz bilgilerden de anlaşılacağı üzere köpekler sağlık sorunları veya duygusal sebeplerle ağlayabilirler. Köpek ağlaması ya da gözünden yaş gelmesi sık sık tekrar ediyorsa bu durum bir göz rahatsızlığının semptomu olarak sayılabilir. Duygusal nedenlere bağlı görülen ağlamaları önlemek için, köpeğin ihtiyacına yönelik hareket etmek gerekir. Örneğin anlaşabileceği başka bir köpek veya hayvanın ona arkadaşlık etmesi sağlanabilir veya aile özlemini suni bir şekilde gidermek için, yaşam alanına bir battaniye konulabilir. Sağlık sorunlarında ise mutlaka bir veterinere götürülerek, köpeğin muayene ettirilmesi gerekir. Korku hissettiğinde bunu önlemek için ona korku veren faktörler ortadan kaldırılabilir. Bir diğer sık karşılaşılan sorunlardan birinin nedenleri ve tedavisi için Köpeklerde iştahsızlık ve halsizlik hastalıkları yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!