Kış aylarında sokak hayvanları için neler yapmalı?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kış aylarında hayvan severler sokak hayvanları için neler yapmalıdır? Kış aylarında neler yaparak sokaktaki canların hayatlarını kurtarabiliriz?
Kış aylarında sokak hayvanları için neler yapmalı?
33
okunma
Kış iyice kendini hissettirmeye başladı ve yurdun dört bir köşesi karlarla beyaza kaplanmaya başladı. Biz sıcacık evlerimizde huzurla otururken sokakta yaşayan canların durumunu düşünmeden olur mu hiç? Hayatlarının her döneminde sokakta yaşam mücadelesi veren dostlarımız için kış ayları yaz aylarına göre daha sert ve çetin geçiyor. Hayatta kalma şansları soğuklar arttıkça azalıyor. Hem hava şartları hem de yemek bulma imkanlarının kısıtlanması onların canlarını tehlikeye atıyor. Yapacağınız küçük bir yardımla bile bir canın hayatta kalmasına katkıda bulunabilirsiniz. Sokak hayvanlarına her ay yardım etmek önemli ama kış aylarında bu durum tam anlamıyla hayat memat meselesi.

Kış Aylarında Sokak Hayvanları İçin Neler Yapılabilir?

Yapacağımız en ufak bir iyilik bile bizim için küçük, onlar için ise hayati bir önem taşır. İmkanlar dahilinde en iyi seçenek elbette tüm sokak hayvanlarına en azından kış aylarında barınabilecek kapalı bir alan sağlamak ama şu anki koşullarda bu gerçekleşemeyeceğine göre biz karınca karınca neler yapabiliriz onlara bakalım.
  • Arabanızı hareket ettirmeden önce mutlaka kaputun altında ya da tekerleklerin üzerinde küçük bir hayvanın kalıp kalmadığından emin olun. Hava soğudukça soğuktan kaçan kediler sık sık bu alanlara sığınmaktadır. Arabanızın marşına basmadan önce kaputa ve tekerlere hafif hafif vurarak ses çıkarın ve orada barınan bir hayvan varsa uzaklaşmasını sağlayın.
  • Sokakta yaşayan hayvanlara başlarını sokabilecekleri ufak evler hazırlayın. İmkanınız varsa çok uygun ücretlerle satın alabilir ya da karton, kullanmadığınız t-shirtler, straforlarla kolayca kendiniz bir ev yapabilirsiniz.
  • Kış aylarında sokak hayvanlarına mama ve su yardımı yapmak iki kat daha önemlidir. Bu aylarda yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar açlık tehlikesiyle daha çok karşı karşıya kalmaktadır. Üstelik vücut ısılarını koruyabilmek için daha çok enerji ve daha çok ihtiyaçları bulunmaktadır. Kış aylarında bir kap mama ve bir kap su kelimenin tam manasıyla hayat kurtarır. Saklama kaplarını bu aylarda temiz su kabı olarak kullanabilirsiniz. Evde kullandığınız su bidonları da doğru bir şekilde kesildiğinde kap vazifesini görecektir.
  • Soğuk havalarda sokaktaki canların bağışıklıkları hastalıklara karşı daha çok yenik düşmektedir. Hasta bir hayvan fark ettiğimizde en yakın veterinere öyle bir şansımız yoksa da belediyelerin hayvan bakım merkezlerine vakit kaybedilmeden haber verilmelidir.
  • Tabii bir sokak hayvanı için yapabileceğiniz en iyi şey onu sahiplenmek ve sıcak yuvanızı ona açmaktır. Başta sadece soğuk havalardan koruyabileceğiniz aylarda hayvanlara evinizi açın, nasıl olsa sevginiz ve vicdanınız onu tekrar sokağa bırakmanızın önüne geçecek.
  • Lütfen kuşları da unutmayalım. Bayat ekmekleri ıslayarak ağaç dallarına, pencere pervazlarına ve kuşların yoğun olduğu yüksek yerlere koymamız kış aylarında bir hayat kurtarmamızı sağlar.
Hayvanları çok seviyoruz ve onları korumak için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz fakat kış aylarında sokaktaki canlarımız için yapmamız gereken çok daha fazla şey var, lütfen duyarlı olalım ve onlara karşı sorumluluklarımızı unutmayalım.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!