Amerikan Staffordshire Teriyeri Özellikleri ve Bakımı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Amerikan Staffordshire Teriyeri ( Amerikan Staff, American terrier ) köpek cinsi fiziki ve karakteristik özellikleri nasıldır? Bakımı nasıl gerçekleştirilmelidir? Beslenmesi ve eğitimi üzerine hangi bilgiler bilinmelidir?
Amerikan Staffordshire Teriyeri Özellikleri ve Bakımı
53
okunma
Amerikan Staffordshire Teriyeri özellikleri arasında öne çıkan sert mizacı ve kaslı yapısı, köpeğin biraz daha ürkütücü bir görüntüye sahip olmasına neden olsa da aslında benzerlik gösterdiği birçok ırka göre daha uysaldır. Kısa ve fazla dökülmeyen tüy yapısının bulunması, Amerikan Staffordshire Teriyeri bakımı için sahibine avantaj sağlar. [lwptoc hideItems="1"] Amerikan Staffordshire Terrier

Amerikan Staffordshire Teriyeri Özellikleri

Amerikan Staffordshire’ın öne çıkan fiziki ve karakteristik özelliklerini bir araya getirerek bu muhteşem dost üzerine sizlere bilgiler sunmak istedik.

Kürk Yapısı

Irkın tüyleri kısa, parlak ve sıkıdır. Aynı zamanda sağlıklı bir yapıya sahip olan kürkü genellikle siyah, beyaz, mavi, kızıl, kahve ve bal renklerindedir. Kürk yapısının genel anlamda az dökülen tüylerden oluşması bakımını kolaylaştırır. Amerikan Staffordshire Teriyeri senede iki defa yoğun tüy döken bir cinstir.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Karakteristik Özellikleri

Görüntü itibariyle onu tanımayanlar, ilk görüş esnasında çekinerek yaklaşabilirler. Ancak Amerikan Staffordshire Terrier oldukça sevimli ve uysal bir köpektir. Elbette ki en uysal köpek cinsleri bile, sahiplerinin tehlike altıda olduğunu hissettiklerinde saldırgan bir yapıya bürünürler. Sevimli dostumuzda korumacı bir yapıya sahip olduğu için, tehlike anında oldukça saldırgan olabilmektedir. Köken olarak Pitbull cinsleri ile aynı aileye mensup olsalar da, mükemmel bir aile köpeği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hantal görüntüsüne rağmen oldukça enerjik yapısının olması, egzersiz ihtiyacının fazla olmasına neden olmaktadır. Sağlam yapısına rağmen soğuk havalara karşı fazla dirençli olmaması nedeniyle, bahçede bakmayı planlayanlar mutlaka kulübesini hazır etmelidir. Uysal karakteri çocuklarla oyunlar oynamaya fazlaca elverişlidir. Diğer köpeklerle arası fena sayılmayıp, tanıdıklarına saldırı hazırlığında olan köpeklere karşı aman vermeyecekleri de bilinmelidir. Cesur olması, onu sahiplenenlere avantaj sağlar. Çünkü sahibini fazlasıyla koruyucu bir köpektir. amerikan staff

Gövde Yapısı ve Fiziksel Özellikleri

Geniş göğüs yapısı güçlü bir görüntü ortaya koyar. Yuvarlak kafa hatları, göz hizasından sonra sivri bir burunla bütünleşir. Asık suratlı ve uzun boyunlu olmaları ve iri cüsseleri, onların güçlü görüntüsünü tamamlayıcı önemli özellikleridir. Kaslı vücuda ve bacaklara sahip olan ırk, sıcak havalara dayanıklı yapıdadır. Erkeklerin ortalama ağırlıkları 20-30 kilo aralığında değişmektedir. Bu ağırlık dişi köpeklerde ise 22 ile 28 kilogram arasındadır. Erkeklerin boyları 43-48 santim arasında değişirken, dişilerin boyları ise 41 ila 46 santim arasında değişmektedir. Amerikan Staffordshire Teriyeri yaşam süreleri, ortalama 13 yıl civarındadır. Ancak olumsuz şartlarda bakılması ve kötü hava şartlarına uzun süre maruz bırakılmaları, kısa sürede hastalanmalarına neden olarak ömürlerini kısaltabilir.

Amerikan Staffordshire Terrier Egzersiz İhtiyacı

Düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyan bir ırktır. Enerjik yapıları nedeniyle rutin bir egzersize tabii olmaları faydalı olacaktır. Sosyal ortamlara ayak uydurabilmeleri için, yine düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Amerikan Staffordshire Teriyeri Bakımı

Amerikan Staffordshire Teriyeri Bakımı

Kısa ve sağlam tüy yapıları nedeniyle fazla bakıma ve taranmaya gerek duymayan ırklardan biridir. Yılda 1-2 kez yoğun tüy döktüğü dönemlerde taranmalarının sık yapılması, özellikle evde yaşayanlar için daha iyi olacaktır. Taranma ihtiyaçları için ayda bir kez tarama yeterli olurken yine de biraz daha sık taranmaları rahat etmelerini, streslerinin azalmasını ve tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Kış aylarında egzersiz yaptırırken soğuktan korumak için köpek kazağı giydirerek, soğuk hava koşullarından onları koruyabilirsiniz. Tırnak ve kulak temizlikleri ortalama 45 günde bir mutlaka yapılmalıdır. Diş bakımlarının ise ayda bir defa yapılması, ağız ve diş sağlıklarını korumaları için gereklidir. Ayda bir kez banyo yaptırarak vücutlarını bakteri ve enfeksiyonlara karşı korumalarına yardımcı olmak gerekir.

Beslenme

Rutin beslenmelerinin mümkün olduğu kadar besleyici köpek mamaları ile yapılması gerekir. Artan yemekler ile de kolaylıkla beslenebilir olsalar da yaş ve cinsiyetine uygun mamalar, tüm köpeklerde olduğu gibi onlarda da daha sağlıklı olacaktır. Kış aylarında vücut yapılarının dayanıksız olması nedeniyle, ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri daha iyi almaları sağlanmalıdır. Bu yüzden en azından özellikle kış aylarında özel mamalar ile beslenmeleri sağlanarak, bağışıklık sistemleri soğuğun etkilerine karşı güçlü tutulmalıdır.

Eğitimi Zor mu?

Zeki olmaları, eğitimlerini kolaylaştırır. Ancak onlara eğitim verecek kişinin en azından köpekler hakkında ortalama bir bilgiye sahip olması gerekir. Yeni köpek sahiplenenlerin, ilk tercihlerini farklı bir ırktan yana yapmaları daha iyi olacaktır. Şayet araştırmaya dayalı bir eğitim verebileceğinize inanıyorsanız ve bu konuda az da olsa kabiliyetiniz varsa, Amerikan Staffordshire Terrier sahiplenebilirsiniz. Amerikan staff üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından Bully Kutta cinsi özellikleri araştırmamızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!