Köpeklerde İştahsızlık ve Halsizlik Hastalıkları
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Köpeklerde iştahsizlik ve halsizlik hastalıkları en sık rastlanan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Bize yöneltilen sorular arasında "köpeğim çok halsiz uyuyor", "köpeğim yemek yemiyor", "köpeğimin yemek yemesi için ne yapmalıyım" sıklıkla yer alıyor. Bu sorunun çözümü için yazımızda "Köpeğim neden halsiz?", "Köpeğim neden iştahsız?", "Köpeğimizin iştahsızlığını ve halsizliğini nasıl gidebiliriz?" sorularının yanıtlarını aradık.
Köpeklerde İştahsızlık ve Halsizlik Hastalıkları
102
okunma
Köpeklerde iştah ve halsizlik sorunu sık görülebilen durumlardan biridir. Bu gibi sorunlar yaşandığında panik yapmamalı ve bu sorunun kaynağını aramalısınız.

Köpeklerde İştahsizlik ve Halsizlik Nedenleri

Köpeklerde iştahsızlık “anoreksi”ya da altta yatan çeşitli sorunların göstergesi olabilen bir semptomdur. Köpeğinizin iştahı ve hareketliliği onun sağlığı hakkında çok şey söyler. İştahsızlık ve halsizlik halinde altta yatan neden, küçük bir stres faktöründen köpeğin hayatını tehdit eden bir hastalığa kadar değişebilir.  Geçici bir mide rahatsızlığı veya stresin bir sonucu olarak çok az yemek yemeyi veya yememeyi seçen bir evcil hayvan 24 saat içinde tekrar yemeye başlayabilir.  Bununla birlikte, 1-2 günden daha uzun süre iştahsızlık tıbbi acil durum belirtisi olabilir ve ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Öncelikli olarak köpeğinizde gerçekten iştah kaybı ve halsizlik var mı anlamanız gerek. Yorulduğu bir gün yemek yemekten kaçınabilir ve hemen uyumayı tercih edebilir. Rahatsızlıklar böyle durumlar ile karıştırmamalıdır. Çoğu köpek için ikiden fazla öğün yemeyi reddetmek normal değildir.  İştahsızlık, depresyondan kansere kadar değişebilen altta yatan bir hastalığın ciddi bir göstergesidir.  Köpeğinizin yeme alışkanlıklarında bir değişiklik fark ederseniz ve bu durum süreklilik arz ediyorsa köpeğinizi veterinerinize göstermeniz önemlidir.. Köpeğiniz eğer kısa vadede yemeğini yemekte sorun çıkartıyor ve halsizlik yaşıyorsa, ona karşı davranışınızın sert olup olmadığını kontrol edin ya da ona karşı ilginizi veremediğiniz bir dönemde bulunduğunuz için stres altında hissetmiş, size küsmüş ya da sinirlenmiş olabilir.

Köpeklerde iştah kaybı ve halsizlik belirtileri

 • En sevdiği yiyeceği önüne koyduğunuz halde yemiyorsa
 • Ağrısı var gibi hareket etmekte zorlanıyorsa
 • Tuvaletini yapmakta zorlanıyor ve bağırsak problemleri yaşıyorsa
 • Su tüketimi yapmıyorsa

Köpeğinizde halsizlik ve iştahsızlık görüyorsanız genel nedenleri şunlar olabilir;

 • Köpeğinizde anoreksi olabilir
 • Vücut içi Enfeksiyon olabilir (bakteriyel, viral)
 • Fiziksel Nedenler (bir yere çarpmış veya bir yeri yaralanmış mı diye kontrol edilmeli)
 • Kanser Ağrısı
 • Toksin madde alımı
 • Diş problemleri (diş çıkarma ya da dişte çürüme gibi ağrı yapan bir sebep varsa köpek ağrıdan kaçınmak için yemek yemeyi istemeyecektir)
 • Kardiyovasküler hastalık
 • Gastrointestinal hastalık veya tıkanma
 • Endokrin bozukluğu
 • Otoimmün hastalık (bağışıklık sistemi problemleri)
 • Solunum hastalığı
 • Nörolojik hastalık
 • İç ve dış parazit

Psikolojik nedenler şunlar olabilir;

 • Depresyon
 • Stres
 • İstenmeyen gıdaları tüketme
 • Çevresel değişim
 • Diyetinde ve yemeklerinde değişiklik
 • Günlük rutinde değişiklik yaşanması
Köpeklerde halsizlik ve iştah kaybının birçok sebebi olabilir, fizyolojik bir nedenle olabileceği gibi bu duruma psikolojik bir etken de neden olmuş olabilir. Köpeğinizde halsizliğe ve iştah kaybına neden olabilecek herhangi bir olay yaşanıp yaşanmadığını iyice düşünün. Bu sizler için basit ama köpeğiniz için zor bir süreç geçireceği bir olay da olabilir. Örneğin evinize gelen bir misafir ya da evden ayrılan bir aile üyesinin olup olmaması gibi. Çevresel faktörlerin değişimi köpeğinizi etkilemiş korkutmuş olabilir;  havai fişek veya gök gürültüsü, silah sesi gibi yüksek seslerden etkilenmiş olabilir. Eğer iştah kaybının geçici olduğunu düşünüyorsanız ona en sevdiği yemeği vermeyi deneyin. Ona olan tepkisine göre değerlendirme yapabilirsiniz. Eğer köpeğinizin yemeklerinde değişiklik yaptıysanız eski yemeklerine dönün ya da yeni yemeklere alışması için ona hazırladığınız yemeklere et suyu ekleyin. Özellikle bir gün boyunca hareketlerine dikkat edin iştahsızlık halsizlik, yanında bağırsaklarının çalışıp çalışmadığına, dışkısının sıvı mı katı mı olduğuna dikkat edin. Kustuğunu fark ederseniz ya da bağırsaklarında da problem olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminize mutlaka uğrayın.

Halsizlik ve İştahsızlık Muayenesi

Veteriner doktorunuz ilk olarak size halsizliğin ve iştah kaybının ne zaman başladığını soracaktır. Aynı zamanda "Yemek yemeye çalışıyor mu yoksa hiç tenezzül etmiyor mu? gibi ayrıntıları da bilmek isteyecektir. Veterineriniz öncelikle köpeğe fiziksel muayene yapacaktır. Bu muayenede dişler ve çene, karın bölgesi, bacaklar ve sırt kısmı ile beraber tüm vücut ayrıntılı incelenir. Yaşanan sorunun sebebinin diş paraziti olup olmadığı ve fizikle sebeplerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı kontrol edilir.  Fiziksel değilse eğer karaciğer ve böbreklerinde ya da diğer iç organlarla alakalı sorunlar için idrar ve dışkı örneği kontrol edilir. Duruma göre endoskopi ve radyografi veteriner hekim tarafından istenebilir.

Köpek Sürekli Halsiz İse Ne Yapılmalıdır?

Köpeğinizin yaşı ilerledikçe hareketleri daha yavaş bir hale gelebilir. Bu durum ayrıca egzersiz yapma isteğinin azalmasına, ağrı veya halsizliğe neden olan yaşla ilgili başka bir nedene bağlı olabilir. Köpeğiniz yaşlı değilse ve aniden zayıf, huzursuz ve uyuşuk görünmeye başlarsa bu durum daha ciddi sorunların belirtisi olabilir. Bu sorun özellikle iştahsızlığın eşlik ettiği bir durumdur. Her iki durumda da vakit kaybetmeden veterinere başvurmanız tavsiye edilir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!