Koi Balığı

Akvaryumların vazgeçilmez balıklarından Koi Balığı’nın özellikleri nelerdir? Koi balığı nasıl beslenir? Nelere dikkat edilmeli, nasıl bir akvaryum olmalı?

Atası sazandır. Evcilleştirilmiş sazan ve renkli sazan olarak da bilinir. Koi sözcük anlamı olarak Japonca’da “sazan” anlamına gelmektedir. 20 farklı koi türü mevcuttur. Çok çeşitli desen ve renklere sahiptirler. Koi pahalı bir balıktır. Koi balığına ilgi Japonya ve Amerika’da çok yüksektir. Bu balıklar için her sene çok sayıda fuar açılmaktadır. Kalitesiyle doğru orantılı olarak fiyatları binlerce dolar olabilmektedir.

Koi Balığı Genel Özellikleri

– Genel olarak 25 – 35 yıl arasında yaşarlar.
– Hem etçil hem de otçultur.
– 90 santimetreye kadar uzayabilir.
– Su ısısı 15 ile 25 derece olan suları sever.
– Güneşe karşı çok hassatırlar, güneş ışığına çok fazla maruz kalırlarsa güneş yanıkları oluşabilir.
– Suya amonyak bırakır.
– Koi balığı çiftleşme döneminde sayısı binlere ulaşan yumurta üretir.

Koi Balığı Renkleri

Koi Balıkları Nasıl Beslenir ?

Canlı doğal rengibi kaybetmemesi için doğru beslenmesi gerekmektedir. Yılın farklı dönemlerinde, yemin miktarı ve cinsi değişmektedir. Çubuk yemlerle beslenmeyi sever. Marul, portakal, karpuz ile besin çeşitliliği oluşturulabilir. Canlı yem olarak; kan ve un kurdu, cırcır böceği, karides, toprak solucanı, kurbağa larvası yemekten hoşlanır. Aşırı miktarda yem verilirse, fazla dışkı bırakacağı için su kirlenir. Sıcak dönemlerde günde birkaç kez yem verilebilir. Soğuk havalarda yemin cinsi ve miktarı değiştirilmelidir. Karbonhidrat ağırlıklı yeme geçiş yapılmalıdır. Havalar ısınmaya başladığında protein ağırlıklı yemler vermeye başlayabilirsiniz.

Koi Balığı Havuzu

İri ve hareketli bir tür olduğu için akvaryumda beslenmeye uygun değildir. Süs havuzunda beslenmesi en doğrusudur. Havuz filtresi bulundurulmalıdır. Oksijen en az 5 ppm olmalıdır. Tuzlu sulardan hoşlanmazlar. Ortlama olarak 100 ppm su sertliği yeterlidir. Havuz kenarlarına koi balıklarının sevdiği bitkiler dikilebilir. Koi yetiştiriciliğinde, böbrek şekli süs havuzları tercih edilir. Havuzda bulunan bir koi balığı için en az 750 – 800 litre arasında su bulundurulmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol