Savannah Kedisi Özellikleri, Karakteri ve Bakımı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Savannah Kedisi Özellikleri, Karakteri ve Bakımı
41
okunma
Afrika leoparlarını andıran benekleri ile farklı bir sevimliliğe sahip olan Savannah kedisi özellikleri ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. 1986 yılında üretilen yakın zaman kedi ırklarından biri olan Savannah kedisi karakteri bakımından da oldukça uyumlu ve zeki hayvanlardan biridir. Vahşi bir kedi olan serval kedisi ile ev kedilerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş melez bir türdür.  Yazımızın devamında bu muhteşem canlı ile ilgili aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Savannah Kedisi Karakteri

Etkileyici ve zorlu bir karaktere sahip olsa da hareketliliği ile evlere neşe katan Savannah ırkı, oyunculukları ile de kendilerine hayran bırakan özellikler taşıyor. Savannah için hiperaktif bir kedi demek, hiç de yanlış olmaz. Birçok kedi ırkına göre çok daha yükseklere zıplayabilen bu sevimli hayvanlar, fiziksel olarak da fazlasıyla dayanıklı olmaları ile dikkat çekiyorlar. Onun ilgisini çekebilecek her şey oyuncağı olabilir. Zekâsına bağlı olarak artan hareket kapasitesi, onun evin içerisinde çok daha canlı olmasına neden oluyor. Ancak onun bu hareketliliğinin, sahibine neşe verecek düzeyde olduğunu da söylemek lazım. Savannah Kedisi Özellikleri

Savannah Kedisi Özellikleri

Savannah kedisinin özellikleri ve karakteri bakımından, birçok türe göre daha farklı yapıda bir hayvandır. Savannah kedisi boyu hem kombinasyonuna hem de erkek ve dişilere göre farklılıklar gösterse de genel olarak diğer evcil kedilerin boylarından çok daha büyüktür. Öne çıkan genel özellikleri şu şekildedir.
  • Savannah ırkının ortalama yaşam süresi, 18 ile 20 yıl arasında değişmektedir.
  • Eğitime yatkın hayvanlardır.
  • Zekâ seviyesi en yüksek kedi türlerinden biridir.
  • Evcil kediler arasında en sağlıklı hayvanlardan biri olup, genellikle kalıtsal hastalıklar taşımazlar.
  • Çocuklarla arası yeteri kadar iyi olan Savannah kedisi diğer hayvanlar ile de iyi geçinirler.
  • Oyunculukta üstlerine yoktur. Oyuncu özellikleri için bir puanlama yapacak olursak, puanımız 10 üzerinden 10 olurdu.
  • Ortalama ağırlıkları yetişkinlerde 3 ile 9 kilo arasında değişebilir.
  • Yalnızlıktan hoşlanmazlar. Bu nedenle kendilerine arkadaşlık edebilecek farklı hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Ancak balık, kuş ve hamster gibi hayvanlardan uzak tutulmaları gerekir.
  • Su ile arası oldukça iyidir. Diğer kedi cinslerine nazaran, suyu en fazla seven kedi türü olarak bilinirler.
  • Melez bir ırk olması sebebiyle olası rahatsızlıklara son derece açıktır ve bakımının özenle yapılması gerekir.
savannah bakımı

Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Savannah kedi bakımında özellikle rutin alışkanlıklar onlar için önemlidir. Bu yüzden bakımlarının biraz daha zor olduğunu söylemek mümkün oluyor. Beslenme ve yaşam alışkanlıklarında fazla değişiklikten hoşlanmazlar. Yemek yeme ve yaşam alanlarındaki değişiklikler, onları iştahsız bir hale getirebilir. Yemek konusunda da biraz seçici olduklarını söyleyebiliriz. Daha çok kaliteli ve besleyici özelliği fazla olan mamalar, onlar için tercih edilmelidir. Kuru mama veya çeşitli yemek artıkları için beslenebilirler. Fazla tüy dökmedikleri için bu anlamda bakımlarının biraz daha kolay olduğu söylenebilir. Diş ve beden temizlikleri, rutin bir şekilde yapılmalıdır. Haftada veya 10 günde bir dişlerinin fırçalanması idealdir. Tüylerini ise yine bu aralıkta tarayabilirsiniz. Banyo ihtiyaçlarını anlık kirlenmelerde hemen yapmak, enfeksiyonlara karşı önlem niteliği taşır. Rutin olarak ise yine 10-15 günde bir banyo yapmaları, daha sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Bir diğer nadir kedi cinsi olan "Karakulak kedisi nedir, nerelerde yaşar?" başlıklı yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!