Mürekkep Balığı Kemiği Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Mürekkep Balığı Kemiği Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?
88
okunma
Mürekkep balığı kemiği diğer adıyla kalamar kemiği fosfor ve kalsiyum açısından zengin bir ek gıdadır. Kafes kuşları ve sürüngenler başta olmak üzere birçok canlı için gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Mürekkep Balığı Kemiği Faydaları

Hazır yemler kafes kuşlarının kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamakta çoğu zaman yetersiz kalır. Kuş bakımı ile ilgilenen ve küçük dostlarının sağlıklarına önem verenler bunun ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Dolayısıyla bu durumda devreye mürekkep balığı kemiği girmektedir. Doğada buldukları mineralleri kafes ortamında edinemeyen kafes kuşları bu ek gıda aracılığıyla daha sağlıklı bir şekilde beslenirler. Mürekkep balığı kemiği faydaları şu şekilde sıralanabilir;
  • Kuşların kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılamakta yardımcı olur.
  • Mineral desteğiyle daha sağlıklı bir kemik yapısına sahip olurlar.
  • Gaga törpülenmesini destekler.
  • Kuşların stres atmalarına yardımcıdır.
  • Yumurtlama döneminde kalsiyum ihtiyacı artan anne kuşların sağlığını destekler.
  • Daha sağlıklı ve verimli yumurta elde edilmesine yardımcı olur.
Bu faydaları nedeniyle kalamar kemiği her zaman kafeste bulunmalıdır. Yumurtlama dönemlerinde ise bu ek gıdanın kafeste bulunduğundan kesinlikle emin olunmalıdır. kalamar kemiği

Mürekkep Balığı Kemiği Hakkında Merak Edilenler

Kuşseverler ve sürüngen besleyen kalamar kemiği hakkında birçok soru sormaktadır. Bu soruları yanıtlayarak kalsiyum ve fosfor deposu olan bu ürün hakkında akıllardaki soru işaretlerini gidermek istiyoruz.

Kalamar Kemiği Nasıl Elde Edilir?

Kafeslerde mutlaka bulunması gereken bu ek gıda kalamarların sırt kabuklarından elde edilir. Dolayısıyla her ne kadar adı kemik olsa da aslında bir kabuktur ve asıl görevi kalamarlara hareket kabiliyeti kazandırmaktır.

Kafese Nasıl Asılır?

Bu ek gıdayı kafese koymanın en kolay yolu özel tutacaklardan faydalanmaktadır. Bu tutacaklar çoğunlukla kemik ile birlikte satılır ve kolayca kafese monte edilir. Eğer elinizde bir tutacak bulunmuyorsa mandal ya da tel yardımıyla da mürekkep balığı kemiğini kafese sabitleyebilirsiniz. Kafesin içinde yerini belirlerken kuşun kolaylıkla ulaşabileceği bir alanı seçmeniz doğru bir tercih olacaktır.

Gaga Taşı ile Kalamar Kemiği Aynı Şey midir?

Gaga taşı genel bir tabir olup bu isimler üretilen ürünler farklı içerikler barındırabilmektedır. Dolayısıyla mürekkep balığı kemiği ile gaga taşı birbirinden tamamen ayrıdır. Her ikisi de sağlıklı gagaları desteklese de hem içerikleri hem de kullanım amaçları birbirinden farklıdır. Bazı gaga taşlarının yapımında da kalamar kabuğu kullanılsa dahi tek başına kalamar kemiğinin görevini üstlenebileceği söylenemez. Dolayısıyla kafeste hem gaga taşı hem de kalamar kemiği bulundurmayı tercih edebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!