Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Hakkında 5 Bilgi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kırmızı dudaklı yarasa balığı özellikleri üzerine tüm bilgiler yazımızda. Ayrıca nerede yaşar, kaç yıl yaşar, ne yer ve nasıl çoğalır sorularının cevabı da içeriğimizde.
Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Hakkında 5 Bilgi
174
okunma
Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı hem adıyla hem de görünümüyle dikkat çeken bir balık türüdür. Dikkat çekici kırmızı renkte bir dudağa ve başının üzerinde parmaksı bir çıkıntıya sahiptir.  Galapagos Yarasa Balığı olarak da bilinen bu balık türünün bilimsel adı Ogcocephalus darwini olarak bilinmektedir. [lwptoc hideItems="1"] Hayvanlar alemindeki gizemini koruyan birçok canlı türünden biri olan Kırmızı dudaklı yarasa balığı özellikleri üzerine merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca bu balık türü nerede yaşar, kaç yıl yaşar, ne yer ve nasıl çoğalır sorularının cevabı da içeriğimizin ilerleyen satırlarında sizleri beklemektedir. Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Özellikleri

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Özellikleri

Balıklar alemi birçok ilginç canlıyı içinde barındırır. Bunlardan biri de kırmızı dudaklı yarasa balığıdır. Görünümü kadar özellikleri ile de ilginç olan Kırmızı Dudaklı Yarasa Balıkları, yüzmeyi çok bilmezler. Fakat, deniz tabanında yürümelerine yarayan pelvik ve anal süzgeçlere sahiptirler. Gövdesi açık kahverengidir ve sırt kısmında grinin tonları hakimdir. Bu balık türünün alt kısmı ise beyaz tonlarında olmaktadır. Baş kısmından başlayan ve kuyruğuna kadar uzanan kahverenginde bir çizgiye sahiptir. Süzgeçlerinde yer alan lifler oldukça uzundur. Yanak kısmında dokuz 6-9 adet pul yer alır. Omurgalı bir balıktır ve yaklaşık omurga parça sayısı 20’dir. Erişkin olanlarında uzunluk 40 cm kadar olabimektedir. Başı üzerindeki olgunluk çıkıntısının ismi İllisium olarak adlandırılır ve av sırasında etkin olarak kullanılır. İllisiumun üst kısmında parlak ışık yayan Esca yer alır. Bu da yine avları çekmek amacıyla yapılan bir manipülasyon tekniğidir. Çok parlak bir kırmızı dudağa sahip olan Galapagos Yarasa Balıkları’nın dudak renginin bu hali almış olmasını, bilim adamları üreme konusu ile açıklamaktadır. Çiftleşme periyodlarında, diğer Yarasa Balıkları tarafından tanınmayı daha da kolaylaştıran ve ilgi çeken bir dudağa sahip olmaları, mükemmel bir adaptasyon olarak açıklanmıştır. Bilim adamları, kırmızı dudakların, Galapagos Yarasa Balıkları arasında bir cinsel cazibe aracı olduğunu savunmaktadır. Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı’nın türünü tehlike altına alacak bir balık türü bilinmemektedir. Fakat, ekolojik sistemdeki bozulmalar, yaşam ortamlarındaki besinlerin miktarını azaltırsa türleri tehlikeye girebilir. Dünya üzerinde, balık ırklarının korunmasında büyük rol oynayan kuruluşlar, Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı’nın, düşük riskli tehlike altında olduğunu deklare etmektedir.

Nerede Yaşar?

Galapagos Adaları etrafında ve Peru ülkesi civarında yaşayan bu balıklar, 4 metreden 75 metreye kadar olan derinliklerde yaşamını sürdürür. Kosta Rika Pasifiği’nde ve Cocos Adası civarında yaşayan pembe dudaklı akrabaları ile bazen aynı ortamda yaşayabilirler. Kaliforniya’daki balıkçılık çalışmalarında, ağlara bu türden balıkların da takıldığı saptanmıştır. Derinlerde ve genellikle okyanus tabanında yaşarlar. 120 m derinliğe kadar indikleri de olmuştur. Bazen, derin suları terkederek yüzeye çıktıkları da bilinmektedir.

Kaç Yıl Yaşar?

Galapagos Yarasa Balıkları’nın yaşam süreleri 12 yıla kadar çıkabilmektedir. Bu seneden daha uzun süre yaşayan bir Yarasa Balığı’na rastlanmadığı gibi, daha az yaşayan tür üyeleri de mevcuttur.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Ne Yer?

Etçil olan Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı, genellikle kendinden küçük olan balıklar ile beslenir. Beslenme listesi şu şekildedir:
  • Küçük balıklar
  • Solucanlar
  • Mürekkep balıkları
  • Yengeçler
  • ve karidesler.
Küçük omurgasızları daha fazla tercih eden bir balık türüdür. Geniş bir beslenme yelpazesine sahiptir. Avlanması, diğer birçok balık türünden farklıdır. Erişkin olanları sırt yüzgeçlerinden başlarının önüne doğru bir çıkıntıya sahip olurlar. Avlanmaları sırasında, bu çıkıntının ucundan salgıladıkları sıvı sayesinde diğer balıkları kendine doğru çekerler. Bu sıvıyı bir yem olarak kullanır ve beslenmelerini gerçekleştirirler.

Nasıl Çoğalır?

Bu balık cinsi erkek ve dişi balığın sperm ve yumurtasının birleşmesi yoluyla ürer. Eşeyli üreyen bu balıkların yumurtaları pelajik larva tipindedir. Deniz dibinde yaşadıkları için birçok canlılık zararlısı insan uygulamalarından ve kirlilikten uzak yaşayarak üremelerini sürdürebilirler. Yaklaşık 3 mm boyutunda yumurtaları vardır. Dişi balık yumurtalarını bırakır, ardından erkek balık da bu yumurtalarının üzerine spermlerini aktarır. Döllenme gerçekleşir ve larvalar olgunluğa eriştikten sonra yeni bir yavru balık doğmuş olur. Hayvanlar alemi üzerine tüm merak ettiklerinizi sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bu ilginç canlının ardından diğer balıklar üzerine de bilgi edinmek isterseniz “Balıklar Alemi” kategorimizi mutlaka incelemenizi öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!