Kedilerin Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedilerin Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
41
okunma
Kedilerin kızgınlık dönemi çiftleşme ve üreme ihtiyacının hissedildiği döneme verilen addır. Dişi ve erkek kedilerde bu sürecin belirtileri farklı olabilir. Cinsiyetine göre kedi dostlarımızın kızgınlık dönemi davranışları farklıdır. Hem erkek hem de dişi kedilerde süreci sorunsuz olarak atlatabilmeniz için bilmeniz gerekenler yazımızın devamında sizleri bekliyor. [lwptoc] Siz de yalnız yaşıyorsanız size arkadaşlık etmesi adına bir kedi sahiplenebilirsiniz. Buna ek olarak, ailenizle beraber hayatınızı sürdürdüğünüz yaşam alanınızda bir kediye yer vermeniz çok doğru bir karar olacaktır. Özellikle çocukların bir kedinin bakım sorumluluğunu üstlenmesi onlara hayvan sevgisi kazandırılması bakımından mühimdir. Kedi bakımı; zannettiğiniz kadar kolay değil! Bilhassa kedilerin kızgınlık dönemi sahiplerine birtakım sıkıntılar yaşatabilir. Siz de yazımız sayesinde kedilerin kızgınlık dönemi hakkında işinize çok yarayacak türden bilgiler edinebilirsiniz.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Her şeyden önce, kızgınlık döneminin tanımı ile başlayalım! Bu dönem; dişi kedinin çiftleşmeye hazır olduğu dönem olarak tanımlanabilir. Dişi kediler; çiftleşmeye hazır olduklarını sergiledikleri davranışlarla erkek kedilere gösterirler. Erkek kedilerde ise belirtiler daha azdır. Kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri şunlardır;
  • Yüksek sesli miyavlama
  • Kuyruk ve kalça bölgesinin dik durması
  • Kedinin idrar püskürterek koku bırakması
  • Sürekli dışarı çıkma isteği
  • Dikkat çekmek için yapılan birtakım hareketler kedilerin kızgınlık döneminin belirgin özellikleri arasında bulunur.
Kedi kızgınlık dönemi; bilhassa dişi kedi sahipleri için sıkıntılı geçebilir. Çünkü, bu dönemde dişilerin davranışları belirgindir. Erkek kediler; belirli bir olgunluğa eriştikten sonra dişi kedinin hazır olduğu andan itibaren çiftleşebilirler. Bunun yanı sıra, dişi kedilerin iki üç haftada bir olmak üzere kızgınlık dönemine girdiklerini söylemek gerekir. Dişi kedi sahiplerinin bu süreçte birtakım önlemleri almış olması şarttır. Özellikle kedisinin hamile kalmasını istemeyen bir kedi sahibinin kızgınlık dönemi öncesinde kedisini kısırlaştırması şarttır. Erkek kediler; kızgınlık dönemini dişi kediler gibi yaşamazlar. Bir başka deyişle, bu dönemi şiddetli kızgınlık belirtileri olmadan atlatırlar. Bunun yanı sıra, bir erkek kedi çiftleşmek için daima hazırdır. Fakat, yine de erkek kedilerde bilhassa Mart ila Eylül aylarında çiftleşme isteğinin daha belirgin olduğunu söylemek gerekir. Bu yüzden, söz konusu aylarda çok daha kavgacı ve saldırgan tavırlar sergileyebilirler. dişi ve erkek kedilerde kızgınlık

Dişi ve Erkek Kedilerin Kızgınlık Dönemi Davranışları

Kızgınlık döneminde kedilerin davranışları farklılık gösterir. Özellikle evden kaçmak adına birtakım girişimlerde bulunabilirler. Fakat, bir kedi evden kaçtığı takdirde yaralanabilir, hastalık kapabilir veya geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybedebilir. Bu noktada, kedi sahibinin birtakım önlemler alması gerekli hale gelir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi kedinin kızgınlık dönemi öncesinde kısırlaştırılması şarttır. Koku bırakma, artan miyavlama ve evden kaçma çabası; kedilerin kızgınlık döneminin belirtileri arasında bulunur. Bu noktada, kedi sahiplerinin işi zannedilenden çok daha zordur. Birçok kedi sahibi; kedileri için ne yapmaları gerektiğini bilemez. Kediyle daha çok zaman geçirmek veya onun kedi oyuncaklarıyla eğlenmesini sağlamak; bir kedi sahibinin mutlaka yapması gereken davranışlar arasında bulunur. Fakat, kedi sahibi ne yaparsa yapsın, kedisinin bu dönemdeki davranış değişikliklerine karşı koyamayabilir. Kısırlaştırma operasyonu; kedi sahipleri için hiç tartışmasız en güvenilir seçenektir. Kedisinin hamile kalmasını veya erkek kedisinin çiftleşmek adına sürekli sokağa kaçmasını istemeyen bir kedi sahibi; veteriner hekim ile görüşerek kısırlaştırma operasyonu için en doğru zamanı belirlemelidir. Kedi kızgınlık dönemi; üç ila yirmi gün arasında sürer. Birçok kedi sahibi; söz konusu dönemin kısa sürmesinden mütevellit herhangi bir kısırlaştırma operasyonuna gerek duymaz. Yine de hamile kalma riskini düşünen bir kedi sahibinin kısırlaştırma operasyonuna başvurması doğru olacaktır.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Zaman Biter?

Kedi kızgınlık dönemi; kedilerde herhangi bir sağlık sorunu olmadığı takdirde çiftleşme ile kendisini gösterir. Bu yüzden, kedilerin hamile kalmasına rastlanır. Kızgınlık dönemine giren bir kedinin yumurtaları uyarılmış vaziyettedir. Çiftleşme ile beraber yumurtalar tetiklendiği için hamile kalmak mümkün hale gelir. Dişi bir kedinin hamile kalması için kızgınlık döneminde olduğu 24 saatlik zaman dilimi içerisinde ortalama üç dört defa çiftleşmesi gerekir. Çiftleşme ile beraber kedinin kızgınlık belirtileri azalmaya başlar. Buna ek olarak, dişi bir kedi birden çok erkek ile çiftleşerek de hamile kalabilir. Hatta, annenin çok renkli yavru doğurmasının sebebi aynı zaman diliminde birden çok erkek kedi ile çiftleşmesiyle yakından alakalıdır. Safkan kedilerin çiftleşmesini isteyen kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu noktada, safkan erkek ve dişi kediyi bir arada tutmaları önem taşır. Bu sayede, hamilelik için gerekli olan çiftleşme; aynı kediler arasında gerçekleştirilir. Bu sayede, dişi kedinin yaşamış olduğu kızgınlık dönemi sona erer.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!