Kediler Neden Korkar? Nasıl Sakinleştirilir?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kediler Neden Korkar? Nasıl Sakinleştirilir?
43
okunma
Kedilerin korktukları şeyler nelerdir? Can dostlarımız neden korkar ve kortuklarında nasıl sakinleştirilir? İçeriğimizde bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kedilerin Korkuları

Kediler; tıpkı insanlar gibi birçok şeyden korkarlar. Bir şeyden korktuğunda gergin, sinirli ve stresli olan kedilerin nelerden korktukları herkes tarafından merak edilir. Kedi sahipleri; kedilerinin herhangi bir şeyden korktuklarında ne yapmaları gerektiğine dair arayış içerisindedirler. Siz de yazımız sayesinde kedilerin korkuları ve nasıl sakinleştirileceklerine dair çok hoşunuza gidecek türden bilgiler edinebilirsiniz. Kedilerin Korktukları Şeyler

Kedilerin Korktukları Şeyler

Kedilerin korktukları şeyler şu şekilde sıralabilir;
  • Kedilerin en çok korktuğu şeylerden birisi sudur. Her ne kadar temiz olmayı sevseler ve yüzme yetenekleri olsa da vücutlarına birkaç damla su düşmesi dahi kedileri bir anda çıldırtmaya yetebilir. Hatta, su karşısında panik yaşayan kedilerin boğulma riskleri dahi bulunur.
  • Patili arkadaşlarımızı rahatsız eden şeylerden birisi de güçlü kokulardır. Kedilerin koku alma tepkileri oldukça iyidir. Bu noktada, sirke, soğan, turunçgiller, bazı alkollü içecekler gibi güçlü kokuya sahip yiyecek ve içecekler; kedilerin korkmasına sebebiyet verebilir.
  • Kediler özgür olmayı severler. Her ne kadar sahiplerinden ilgi görmeyi sevseler de bir yandan da kısıtlanmış olmak istemezler. Birçok kedi sahibi; kedisine sımsıkı sarılmayı tercih eder. Ancak, sevimli dostlarımız; abartılı sevgi gösterilerinden hoşlanmadıklarını korkarak belli ederler.
  • Türünden bağımsız olarak kedilerin bakımlarını üstlenen kişiler ile duygusal ilişki kurduklarını söylemek mümkün! Bir dört ayaklı arkadaşımız; her türlü ihtiyacını karşılayan sahibine önemli bir bağlılık hisseder. Ancak, ürkek yapısından mütevellit başka insanlarla karşılaşınca ciddi bir tedirginlik yaşar. Herhangi bir yabancı ile karşılaşatığında ise korkup kaçmak yerine ona korku dolu gözlerle bakmayı tercih eder.
  • Yemek, oyun, uyku gibi ritüelleri seven kediler; düzen bağımlısı canlılardır. Söz konusu ritüellerde herhangi bir sorun olması halinde bir şeylerin ters gittiğini anlayacak kadar akıllıdırlar. Bu gibi hallerde, endişeli ve korkulu bir ruh haline bürünürler.
  • Gürültülere karşı bir hayli duyarlı olan kediler; saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge, havai fişek, fırtına, korna ve daha birçok gürültü kaynağından rahatsız olurlar.
  • Evcil dostlarımızın bazı yiyeceklerden korktuğunu biliyor muydunuz? Elma, muz, salatalık başta olmak üzere birçok meyve ve sebze boyutları itibariyle kediler için korkutucudur. Örneğin, salatalığın yılan gibi farklı hayvanları andıran şeklinden rahatsız olurlar.
  • Kedi – köpek gibi olmak cümlesini birçok yerde duymuşsunuzdur! Gerçekten de bir kedi ile köpeğin anlaşması son derece zordur. Bu iki canlının anlaşabilmesi için çok uzun süre aynı ortamda beraber bulunmaları gerekir. Kediler; köpeklerden çok korkarlar. Aynı zamanda, kaplumbağalardan da korktuklarını söylemeliyiz.

Kediler Nasıl Sakinleştirilirler?

Korkan bir kediyi sakinleştirmek zannedildiği kadar kolay değildir. Her şeyden önce, patili arkadaşımızın korkmasına sebep olan etmen belirlenmelidir. Yabancılarla, diğer hayvanlarla veya nesnelerle karşılaştığı için korkan kedilerin bu tür farklılıklara alıştırılmaları şarttır. Bunun yanı sıra, korktuğu zaman; kendisi için güvenli bir bölgeye götürülmelidir. Ayrıca, sahibinin ilgi ve sevgisi; kedinin korkusunu yenmesini sağlayacaktır.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!