Kediler Kaç Ayda Doğurur? Hamilelik Belirtileri ve Psikolojisi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kediler kaç ayda doğurur ? Hamilelik psikolojisi nelerdir ? Hepsi bu yazıda...
Kediler Kaç Ayda Doğurur? Hamilelik Belirtileri ve Psikolojisi
38
okunma
Kediler kaç ayda doğurur? Hamilelik belirtileri nelerdir? Bu sürecinde küçük dostlarımızın psikolojisi nasıl olur? Kediler bir memeli hayvan türüdür ve gebelik döneminin ardından ürerler. Bir kedi 9 aylık olduğu zaman vücudu üreme için hazırlanır. Bu dönem kedinin yaşadığı koşullara ve cinsine göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla kısırlaştırma gibi bir işlem uygulanması söz konusu olursa; mutlaka belli bir başlangıç ve bitiş süreci gözetilmelidir. "Kediler neden kısırlaştırılır?" yazımızı okuyarak kısırlaştırma üzerine bilgi edinebilirsiniz.

Kediler kaç yavru doğurur?

Kediler senede 3 defa doğum yapabilir. Hamilelik dönemi ise ortalama 2 ay kadardır. Sevimli dostlarımız her doğumda 2 ve 6 yavru arası doğum gerçekleştirir. Hamilelik dönemi tıpkı insanlarda ve diğer canlılarda gerçekleştiği gibi kedilerde de zor bir süreç olarak ortaya çıkar. Bazı kedi türleri gebelik dönemini daha zor atlatır ve bakım ihtiyaçları artar. hamile kedi

Kedi Hamilelik Belirtileri

Kedi hamilelik belirtileri ilk haftalarda anlaşılması zor bir süreçtir. Kedinizin çiftleştiği tarih aralığını biliyorsanız doğum zamanını tahmin etmek daha kolaydır. Kediler çiftleşme sonrasında 24 saat içerisinde gebe kalır. Eğer kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız iştah kaybını takip edebilirsiniz. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde kusma, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkiler görmek de mümkündür. Enerji düşüklüğü, oyun isteğinde azalma ve halsizlik gibi etkiler de görülebilir. Ancak bu belirtilerin hiçbirisini göstermeyen kediler de vardır. Kedilerde gebeliğin 3 haftası ile karın belirginleşmeye başlar. Gittikçe koyu pembe renge dönen meme uçları ve şişen karın hamileliğin fiziksel belirtileri arasında yer alır. Özellikle gebeliğin ilk 3 ve 4 haftasının ardından kediniz karnına dokunmasına izin vermez.

Hamile Kedi Psikolojisi

Hamile kedi psikolojisi nasıl gelişir? Fiziksel değişimler gibi kedilerin ruh halinde de gebelikte belli değişimler olur. İki tür davranış değişikliği gözlemlemek mümkündür. Ya kediniz sizden daha fazla şefkat ve ilgi bekler ya da tam tersine saklanma ve yalnız kalmayı tercih edebilir. Her iki davranışın temel sebebi de gebelikte kedinizin kendisini savunması bir durumda hissetmesi ve güven arayışıdır. Bunun yanı sıra kedinizde artan sevgi ihtiyacı gibi normalden daha agresif tavırlar gözlemlemek de olasıdır. Kedilerde gebelik sürecinde mutlaka uzman veteriner hekim kontrolü gerekir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!