Kedi Aşıları Nelerdir, Takvimi Ne Zaman Yapılmalıdır?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedi Aşıları Nelerdir, Takvimi Ne Zaman Yapılmalıdır?
41
okunma
Kedi aşıları küçük dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için ihmal edilmemesi gereken sağlık destekleridir. Aşı takvimi planlaması çok önemlidir. Bu sayede “Nelerdir ve ne zaman yapılmalıdır?” gibi hayati değer taşıyan soruların yanıtları yazımızın devamın bulunmaktadır. [lwptoc]

Kedi Aşıları

Kedi sahiplenmeyi düşünenlerin bu işin önemli bir sorumluluk olduğunu bilmeleri gerekir. Kedilerin de tıpkı insanlar gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri mevcuttur. Bilhassa yavru kedilerin söz konusu hastalıklara karşı dirençli olması şarttır. Bu noktada, kedi aşılarının önemi ortaya çıkar. Birçok kedi sahibinin aklında kedi aşıları ne zaman yapılmalı sorusu bulunuyor. Kedilere yapılacak aşıların takvimi yazımızın devamında yer alıyor.

Kedilere Yapılması Gereken Aşılar Nelerdir?

Kedilerin sağlıklı olabilmesi için onlara aşı yaptırılması gerekir. Kedilere mutlaka uygulanması gereken üç temel aşı vardır. Kuduz aşısı, lösemi aşısı ve karma aşı; kedi aşıları arasında gösterilebilir. Buna ek olarak, iç parazit aşısının kedilere üç ayda bir uygulanmasının şart olduğunu söylemek gerekir. Kedi parazit aşısı; kedilerin hayat boyu ihtiyaç duydukları aşılar arasında yer alır. Kedilerin sağlıklarının korunması adına bu aşıların veteriner tarafından belirli periyotlarla uygulanması gerekir. kedi aşı takvimi

Kedilerin Aşı Takvimi Nasıldır?

Kedi sahiplerinin kedilerinin aşılarını ihmal etmemeleri gerekir. Bu noktada, kedi aşı takviminin bilinmesi son derece önemlidir. Olağan dışı durumlar haricinde kedi aşı takvimi şu şekildedir;
  • Altı ile sekiz haftalık süreçte genel taramanın yanı sıra iç dış parazit aşıları yaptırılmalıdır.
  • Sekiz ila 10 haftalık süreçte genel taramaya ek olarak karma aşısı uygulanmalıdır.
  • Dokuz ila 11 haftalık süreçte genel taramanın yanı sıra lösemi aşısı uygulanmalıdır.
  • 10 – 12 hafta içerisinde kedinin genel taramaya tabi tutulması gerekir. Buna ek olarak, kediye karma aşısı tekrarı uygulanmalıdır.
  • 11 ila 13 haftalık süreçte kedinin herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını anlamak adına genel taramaya başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra, lösemi aşısı tekrarı uygulanmalıdır.
  • 12 ila 14 haftalık dönemde genel taramaya ek olarak bir de kuduz aşısı uygulanmalıdır.
Kuduz aşısı; kedilerin sağlığı adına hayati önem taşır. Ancak, bu aşı; üç aydan daha küçük kedilere uygulanamaz.

Kedilere Uygulanan Aşıların Faydaları Nelerdir?

Kedisine aşı yaptırmak zorunda olan kedi sahiplerinin en yakın veteriner kliniklerine başvurması önem taşır. Bu aşılar; yukarıda da belirttiğimiz gibi belirli periyotlar dikkate alınarak uygulanır. Aşıların kedi sağlığı için hayati önemi vardır. Örneğin, karma aşılar; kedileri viral enfeksiyonlara karşı korumasından dolayı değerlidir. Buna ek olarak, kedilerin bağışıklık sistemlerini de güçlendirir. Özellikle iki ayını doldurmuş kedilere yapılan aşıların onları birçok virüsten koruduğu bilinir. Karma aşılar; bir yaşını doldurmuş tüm kedilere uygulanmalıdır. Kedilerin neredeyse tüm hastalıklardan korunmasını sağlar. Kuduz aşıları; üç aylık kedilere yapılan bir aşıdır. Takdir edersiniz ki, kuduz hastalığına yakalanan hayvanlar hayatlarını kaybederler. Bu noktada, kedilerin kuduz aşısı olması son derece önemlidir. Hatta, evde yaşayan ve dış ortamla hiçbir bağı olmayan kedilerin dahi kuduz aşısı olması gerekir. Kedilerde kuduz belirtileri içeriğimizden konuyla ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz. Kedi lösemi aşıları; iki ayını dolduran kedilere yapılan bir aşıdır. Adından da anlaşılacağı üzere kediyi lösemi hastalığına karşı korur. Büyük oranda fayda sağlamasından dolayı değerlidir. Kedi aşıları yaptırmak isteyenlerin önünde iki farklı seçenek vardır. İsteyenler; kedilerini veteriner kliniklerine götürebilirler. Buna ek olarak, veterinerin eve gelmesi de söz konusu olabilir. Ancak, kedinin aşılanmasının ardından veterinerden kedinin aşı karnesi alınmalı ve imzalatılmalıdır. Söz konusu kedi aşı karnesi sayesinde kedilerin aşı takvimi düzenli bir şekilde takip edilebilir. Ayrıca, yine bu takvim ile kedilerin herhangi bir hastalığa yakalanmaları halinde tedavi süreçleri kolay hale getirilir.  “Kedilere aşı yapılmazsa ne olur?” içeriğimiz de bu konuda daha bilinçli olmanıza imkan sunacaktır. Birçok kedi sahibinin aklında kedi aşı fiyatları ne kadar sorusu bulunuyor. Ancak, aşı fiyatları hakkında net bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü, kedi aşı fiyatları; yaşanılan şehre ve bilhassa hizmet alınan veterinere göre farklılık gösterir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!