Barbus Akvaryum Balığı Türleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Barbus akvaryum balığı türleri ve bu cinsler arasından kiraz, altın barb, gül, kaplan, esmer, cumingi cinsleri hakkında bilgileri derledik.
Barbus Akvaryum Balığı Türleri
85
okunma
Barbus akvaryum balığı türleri aslında birçok grup balığı kapsamaktadır. Bu balıklar genellikle 25 derece ortalama sıcaklıkta yaşayan balıklardır. Soytarı balığı, Tinfoil, Pentazon balıkları sevilen Barbus akvaryum balıkları grubunda yer alırlar.

Barb hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

Türün en fazla bilinen cinsleri Kiraz Barbus- Barbus Titteya balıklarıdır. Genel olarak ömürleri 4 ile 6 yıl arasında değişmektedir. Hem bakımları hem de yetiştirilmelidir son derece kolaydır. Canlı yemler ve kuru yemler ile beslenebilirler. Yem konusunda seçicilikleri az seviyededir. Tüm türleri barışçıldır ve hareketlidir. Yine de barblar, tetrazon balıkları ile aynı akvaryumda bakılmamalıdır aksi halde kuyruk kayıpları ve balık kayıpları yaşanır. kiraz barbus balığı
Kiraz Barbus

Kiraz Barbus- Barbus Titteya

Erkek balıkların özellikle üreme zamanlarında aldıkları kiraz renginden dolayı bu isim ile bilinen Kiraz barbus balıklarının dişileri ise kahve renk ve çikolata rengindedir. 1936 yılından beri akvaryum balıklarından olan Kiraz barb balıklarının orijinleri Kuzey Hindistan bölgesidir. Ülkemizde genellikle ithal edilmiş türleri bulunmaktadır. Çok hareketli balıklardır bu nedenle büyük akvaryumlara ihtiyaç duyarlar. Her ne kadar boyutları küçük olsa da sağlıklı yaşamaları için büyük akvaryumlarda beslenmeleri uygundur. Akvaryumlarında bol bitki bulundurulmalıdır. Kendi yumurtalarını ve yavrularını yeme eğilimlerinde oldukları için üreme dönemlerinde dikkatli şekilde takip edilmeleri gereklidir. Kolay üreyen balıklardandırlar. 24 santigrat derece sıcaklıkta sağlıklı olarak yaşayabilirler. Dirençli balıklardır. Bu tür balıkların sağlıklı ve doğal yaşamlarında uygun ortamlarda 10 cm uzunluğa ulaştıkları görülmüştür. altın barb

Altın Barb

Bu tür balıkların da kökeni Güney Asya olup son derece popüler akvaryum canlıları arasında yer almaktadır. Dişi olanları erkek olanlarına göre daha uzundur ve göbek bölgeleri daha kıvrımlı ve yuvarlaktır. Dişilerin renkleri erkek olanlarından genelde daha soluktur. Bakımları son derece kolay olup her ne kadar barışçıl canlılar olsa da ayrı bir tankta yetiştirilmeleri önerilir.

Barbus Cumingi- Cuming's Barb

Kökenleri Sri Lanka’dır. Kolay ürerler ve 24 santigrat dereceli akvaryumlarda sağlıklı yaşarlar. Kiraz barbus balıkları aksine bu tür barb balığı altın sarısı renge sahiptir. Sağ ve sol yanlarında siyah lekeler bulunur. Akvaryumlarda orta ve dip kısımlarda yüzmeyi severler. Dişilerinin renkleri erkeklere göre daha koyu renklidir. Akvaryumda üremeleri isteniyorsa bol bitki takviyesi gereklidir.

Esmer Barb

Atın barb gibi kökenleri Sri Lanka’dır. 25 ile 28 santigrat derecede sağlıklı olarak yaşayabilirler. Sürü balıklarıdır. Esmer barbların erkekleri üreme döneminde daha koyu siyahımsı kırmızı renge bürünür. Doğru beslenme şekli ve doğala yakın akvaryum koşullarında 6,5 cm uzunluğa erişebilirler. kaplan barb

Kaplan Barb

Barbus Tetrazona adı ile de bilinen Kaplan Barb balıklarının kökeni Sumatra olarak bilinir. 20 ile 25 santigrat derecede sürü halinde yaşarlar. Adını Kaplan Barb olarak almasının sebebi gövdesi üzerinde yer alan 4 siyah çizgidir. Diğer barblar gibi dirençli ve hareketli yapıdadırlar ve bol bitkili akvaryumlarda bakılmaları gerekmektedir. Gül Barbus

Gül Barb

Bu muhteşem görünümlü balığın kökeni Güney Asya'dır. 14 cm uzunluğa kadar ulaşabilirler. Göz alıcı güzellikteki renklerinden dolayı bu isimle adlandırılırlar. Aktif, hareketli ve barışçıl canlılardır ve akvaryumda toplu olarak yaşamaya uygundur. Akvaryum canlıları üzerine daha ayrıntılı bilgiler edinmek için ilgili kategorimizi inceleyebilirsiniz,  Tetrazon balığı bakımı içeriğimizi de mutlaka incelemenizi öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!