Evde kedi beslemenin fazileti nedir ?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Evde kedi beslemek caiz mi ? Evde kedi beslemenin fazileti var mıdır ? Varsa evde kedi beslemenin fazileti nedir hep birlikte öğrenelim.
Evde kedi beslemenin fazileti nedir ?
54
okunma

Kedilere dair pek çok farklı inanışta, çok sayıda farklı mitolojide ve farklı mitte farklı anlamlar vardır. İnsanlık tarihi boyunca kedilerin insanların hayatında yer edinmiş olmasıyla yaşadığımız dünya üzerinde zaman zaman gizemli zaman zaman arkadaş olarak görüldüler. Evde kedi besleme alışkanlıklarının eski çağdan itibaren özellikle Antik Mısır döneminden itibaren yaygınlaşmaya başlamasıyla kediler evcil canlılar haline geldiler. Evde kedi beslemenin fazileti bu sevimli patili dostları edinmekle sınırlı değildir. Aynı zamanda ruhsal açıdan sağladıkları yararlar, fiziksel olarak etkileri de onların ne kadar önemli canlılar olarak hayatımızda yer aldığının göstergesidir.

Evde Kedi Beslemenin Fazileti

Yaşam alanı olan evlerinizi kedilere açtığınızda, yanınızda olan sevimli dostlar faziletleriyle birlikte sizinle birlikte yaşamlarını sürdürürler. Evde kedi beslemek fazileti olan, dinde de üzerinde durulan ve örnekleri olan konudur.

Bolluk ve Bereket

Evde kedi beslemenin fazileti olarak en yaygın olarak ortak görüşte kedilerin eve bereket getirmesidir. Evlerinde kedi besleyen insanların yiyeceklerinin çoğaldığı, paralarının arttığına dair inanış bulunur. Bereketi arttıran sevimli dostlarımızın yaşadığı evlerde azlık, kıtlık, fakirlik olmayacağına dair çeşitli kaynaklarda yer alan yazılar mevcuttur. Peygamber efendimiz tarafından da evde kedi beslemenin fazileti nedeniyle tavsiye edilmiştir.

Merhamet Duygusu

Kedileri beslemenin fazileti ruhani boyutta merhamet duygusunu pekiştirmesiyle önerilmiştir. Kedilerin doğaları gereği onlara karşı her zaman merhametli olmayı sağlayan yatıştırıcı duyguları ortaya çıkardığı bilinmektedir.

Manevi Fazileti

Evde kedi beslemenin fazileti manevi olarak oldukça değerlidir. İnsanların ruhsal denge ve huzurunu etkileyen kediler, bu etkilerini olumlu anlamda sağlarlar. Yalnızlık hissine karşı en iyi dostlar olmalarıyla ruh halini daha pozitif tutarlar. Evdi kedi beslemeye başlamak duyarlılığın gelişmesine de yardımcı olur. İçsel huzura kavuşmada yardım arayanlar için kedi beslemenin fazileti bu noktada daha iyi anlaşılabilmektedir.

Stresten Arınma

Yaşamamızda gerek iş ortamında gerekse de sosyal hayatımız içerisinde gün boyunca yaşadığımız tüm stres durumu hayat kalitemizi düşürür. Evde kedi beslemenin en önemli faziletinden biri olarak yatıştırıcı etkileriyle birlikte evlerimize misafir olduklarını görebilirsiniz. Günün tüm stresini üzerimizden almalarıyla psikolojik açıdan arındırıcı etkiye sahiplerdir.

Sabrı Öğretmesi

Kedi beslemek her ne kadar faydalı olsa da kedilerin doğası gereği zıpırlıklarını yaşayabilmek de olasılıklar arasında bulunur. Evde kedi beslemenin fazileti olarak tanımlanan sabırlı olmayı öğretmeleri çok daha dingin bir insan olmayı sağlar. Sabırlı olmanızı gerektiren davranışlarıyla beraber aynı evde yaşamaya başladığınız süre boyunca onlarla etkileşimde olursunuz.

Evde Kedi Beslemek Sünnet mi?

evde kedi beslemek sünnet mi

Kedi beslemek İslam dininde sünnet olarak kabul edilen davranışlar arasındadır. Evde kedi beslemenin fazileti de dikkate alındığında bir canlıya karşı merhamet göstermek, ona iyi davranmak ve ihtiyaçlarını karşılamak daha iyi insan olmaya yardımcı olmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in kedilere karşı olan davranışı Uhud savaşı seferi esnasındaki davranışıyla örnek oluşturmuştur. Ordusuyla birlikte yoldayken bir kedinin emzirdiğini görmesi üzerine orduyu kedinin ezilmemesi için etrafından dolaştırmak suretiyle yeniden konumlandırmıştır.  Evde kedi beslemenin sünnet olması durumuyla birlikte aynı zamanda onlara karşı evde hem sağlık ihtiyaçlarını karşılamak hem de ilgili olmak önemlidir.

Evde Kedi Beslemek Günah mı?

Kedi beslemenin sünnet davranış olması nedeniyle günah değil sevap olarak değerlendirilmektedir. Evde kedi beslemek için sıklıkla sorulan sorulardan biri olması nedeniyle onlara karşı zulmetmeden davranmak önemlidir. Yaşadığınız evdeki ortamın hijyenini de bozmadan temizlikte titiz ve hassas olmak gerekir. Kedi beslemek aynı zamanda caiz olarak kabul edilmiştir. Bir canlının yaşamında yer edinerek onunla bağ kurmak günah değildir.

Kur’an’da Kedi Beslemenin Fazileti ile İlgili Ayetler

evde kedi beslemenin fazileti nedir ?

Kur’an-ı Kerim’de hayvanlarla ilgili ayetler mevcuttur. Kediden özel olarak bahsedilen ayet olmasa da peygamber efendimizin hayatındaki kıssalarda kedilerden söz edilmektedir. Bu nedenle evde kedi beslemek fazileti olan bir davranış olarak yorumlanır. Öyle ki Abdurrahman bin Sahr ed-Devsî‘ye Peygamber efendimiz s.a.v Ebû Hureyre (kedi babası) lakabını vermiştir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!