Kedim neden ısırıyor? Kedi Isırmasına Çözüm
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedim beni neden ısırıyor? Kedi ısırmasına çözüm nedir? Kedilere ısırmama eğitimi nasıl verilir? Kedilerinizin hırçınlığını azaltmak ve saldırganlığını önlemek sizin elinizde.
Kedim neden ısırıyor? Kedi Isırmasına Çözüm
76
okunma
Güzel güzel oynarken ya da severken bir anda kediniz sizi ısırdı mı? Doğal olarak "kedim şimdi beni neden ısırdı?" diye düşünebilir ve kedi ısırmasına çözüm arayabilirsiniz. Bu davranışın altında aslında birçok neden yatıyor olabilir ve doğru bir eğitimle ısırma sorununu tamamen ortadan kaldıramasanız da büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Konuyu yavru kedilerde ısırma sorunu ve yetişkin kedilerde ısırma olarak inceleyeceğiz.

Kedi Neden Isırır?

Öncelikle gelin sorunun kaynağına inelim ve kediler neden ısırır onu inceleyelim. Kediler içgüdüsel olarak tırmalar ve ısırırlar. Unutmayın ki kediler doğuştan avcı canlılardır ve bu davranışlar onların kökeninden gelen doğal hareketlerdir fakat evcilleşme süreciyle bu sorunu kabul edilebilir bir düzeye indirmek elinizdedir. Kediler çoğu zaman sizinle oyun oynamak için ısırır, yani ısırmasının ana nedenlerinden biri size sevgisidir. Bildiğiniz gibi kedilerde kur yapma yollarından biri de ısırmaktır. Sahte saldırganlık davranışları kediler arasında oyun oynama ve sosyalleşme göstergelerinden biridir. Kediler rahatsız oldukları anlarda da ısırma eğilimindedirler. Örneğin onu biraz fazla sert sevdiyseniz ve canını yaktıysanız ya da oynamaktan sıkıldıysa ve dinlenmek istiyorsa duygularını ısırarak gösterebilir. Kediniz bir şeyden korkmuş, stres altına girmiş ve savunma iç güdüsü devreye girmiş olabilir. Bu tip saldırganlıklar genellikle yalnız ve canı sıkılan hayvanlarda görülür. Yapabilecek daha iyi bir şey bulamadıkları için saldırmayı seçerler.

Yavru kediler neden ısırır?

Diş çıkarma döneminde olan kedilerin tıpkı insanlarda olduğu gibi diş etleri kamaşır ve kamaşmaya iyi gelecek bir masaj niteliğinde bir şeyleri ısırmaya ihtiyaç duyarlar.  Dış dünyayı tanımalarında ısırmak onlar için önemli bir eylemdir. 6 aylık olana kadar devam eden süreçte bu tür davranışlar doğal karşılanmalıdır fakat ısırmasına vereceğiniz tepkiler yetişkin bir kedi olduğuna bu harekete devam edip etmemesini belirlemekte çok büyük bir etkendir. Kediniz ısırmanın iyi bir huy olmadığını bu dönemde öğrenmelidir. Bu dönemde vereceğiniz ısırmama eğitimi ömrü boyunca kedinizle birlikte olacak ve bu eğilimi en aza indirecektir.


Kedi Isırmasına Çözüm

  • Elinizin oyuncak olmadığını kedinize öğretin. Sizi ısırdığında canınızın yandığını belirten sesler çıkarın. Sert bir şekilde ellerinizi birbirine vurarak, yüksek ve uyarı bir ses tonuyla "Hayır" deyin.
  • Kediniz onu ısırmaktan korktuğunu anladığı anda daha çok bu davranışa yönelecektir. Sizi ısırmaya yeltendiğinde elinizi yan çevirerek ısıramayacağı bir biçimde ağzına doğru hafifçe itin. Isırılmaktan korkmadığınızı ve bu davranışın ona bir fayda getirmeyeceğini, sizin ondan korkmayacağınızı öğretin.
  • Kedinize asla ama asla şiddet uygulamayın. Agresif bir tutum kedilerde işe yaramayacaktır. Ne kadar sert bir tutum sergilerseniz kedinizle aranızda bağ o kadar azalacaktır.
  • Kedinize daha çok oyuncak verin ve enerjisini oyuncaklara yöneltmesini sağlayın. Top, sahte plastik fareler hatta bir kese kağıdı, içine yiyecekler koyduğunuz küçük kutular onu eğlendirebilecek her nesne saldırganlığını azaltmakta büyük fayda sağlayacaktır.
  • Tek bir kedi beslemek yerine iki kedi besleyin. Birbirleriyle vakit geçirecekleri için saldırgan tutumları büyük ölçüde azalacaktır.
   

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!