Kedilerde Dış Kulak Yolu İltihabı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedilerde Dış Kulak Yolu İltihabı
33
okunma
Kedilerde dış kulak yolu iltihabı çok yaygın olarak rastlanan bir rahatsızlıktır. Minik dostunuz sürekli kulağıyla oynuyor ve rahatsız olduğunu hissettiriyorsa kulak enfeksiyonu göz önünde bulundurulması gereken hastalıklar arasında yer alıyor. Bu rahatsızlıktan mustarip olan kedilerin kulaklarında cerahat oluşur, kulakta kızarıklık meydana gelir ve kötü bir koku duyulur. Kedi kulağındaki sıkıntıyı giderebilmek için durmadan kulağını sallamaya ve kaşımaya başlar. Bir süre sonra kedide huzursuzluk ve iştahsızlık belirtileri görülür.  Bu süreçte kedinin kulağından akıntılar geldiğini de fark edebilirsiniz. Tedavi edilmediği takdirde iltihap orta ve iç kulağa doğru ilerleyebilir ve kedinin kulağında, duyma yetisinde ve dengesinde kalıcı hasarlar oluşmasına neden olabilir.

Kedilerde Kulak İltihabı Neden Olur?

Bu enfeksiyon genellikle bir bakteri ya da mantar nedeniyle yayılır, bazı durumlarda ise mite ya da  akar adı verilen çok küçük böceklerin istilası sonucunda da görülebilir. Enfeksiyon ilerleyen aşamalarda tüm kulak kanalına hatta cilt iltihabına dahi neden olabilir. Dış kulak yolu iltihabından kediyi korumak için kulakların düzenli olarak temizlenmesi ve kedinin evden dışarı çıkmasına izin verilmemesi gerekmektedir. Sevimli dostunuzun sağlığı için veteriner hekiminizin önereceği bir kulak temizleyicisi de kulak yolu iltihabını önlemek için etkili olacaktır.

Kedilerde Kulak İltihabı Tedavisi

Kedilerde dış kulak yolu iltihabı tedavisi veteriner hekimin kedinin kulağındaki akıntıyı bir solüsyonla temizlemesiyle başlar ve antibiyotik tedavisiyle devam eder. Veteriner hekim tedavinin bu aşamasında sizden temizleme işlemine evde devam etmenizi isteyebilir. Bu temizleme işleminin yanı sıra iltihabın durumuna göre ilaçlı merhem kullanmanız gerekebilir. Tedavinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için her halükarda veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz gerekecektir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!