En İyi Kedi Kumu Nasıl Olmalı? Seçimi Nasıl Yapılmalı?

en iyi kedi kumu

En iyi kedi kumu nasıl olmalı? Evde birlikte yaşadığımız sevgili kedi dostlarımızın ne kadar titiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle tuvalet eğitimi gibi konularda oldukça prensipli olan kedilerin kendine ait rahat ortamlarının olması çok önemlidir. Bu rahatlığın bir parçası olan kedi kumu seçimi doğru şekilde yapıldığı takdirde hem kediler hem de sahipleri için konforlu ve rahat yaşam alanlarından söz etmek mümkün olur.

Kedi kumu ev ortamında kedilerin tuvalet ihtiyacını temiz bir şekilde gidermesi için önemli materyallerden birisidir. Özellikle yavru kedi sahiplen indiğinde kuma alışmak çok daha kolay olacaktır. Ayrıca Kedi kumu nedir? içeriğimizi okumanız da bu konuda size faydalı olacaktır.

Yetişkin kedilerin de büyük oranda kedi kumunu kullanmaya eğilimi vardır. Piyasada çok fazla kedi kumu çeşidi olduğunu görmek mümkündür. Peki, en iyi kedi kumu seçimi için hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Kedi Kumu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi kumu seçimi; öncelikle doğal ve sağlıklı malzeme odaklı olmalıdır. Kedinize zarar vermeyecek maddelerin bulunduğu bir kedi kumu ideal olacaktır. Bunun dışında kedi kumu tercihinde dikkat edilmesi gereken bazı kıstaslar şu şekildedir:

  • Topaklanan kum çeşitleri temizleme açısından kolaylık sağlamakla birlikte özellikle yavru kedi kullanımında önerilmez. Bunun sebebi yutulduğu takdirde risk oluşturmasıdır. Özellikle yavru kedilerde yutulma ya da soluma olasılığı az olan pelet bazlı ve doğal ürünler tercih edilmelidir.
  • Alınması gereken kedi kumu en üst düzeyde su ve emme özelliğine sahip olmalıdır. Sıvıyı emen kum çeşitleri kedinin patilerinin kuru kalmasını sağlar ve patilerde oluşacak bakteri, mantar gibi enfeksiyon riskini en aza indirir.
  • Seçilecek kedi kumu tozsuz olmalıdır. Hangi çeşit kedi kumu seçilirse seçilsin; yoğun toz içeriği barındıran ürünlerden uzak durmak gerekir. Öncelikle kedimizin başta olmak üzere çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarından korunması için çok gereklidir. Ayrıca evin hızlı bir şekilde kirlenmesi; tozlu kumların bir diğer olumsuz özelliğidir.

Kedi kumu nasıl olmalı sorusunu cevaplarken özen gösterilmesi gereken bir diğer önemli nokta da; ince taneli olanların daha kullanışlı olduğudur. Kum tanelerinin yuvarlak yapısı olması yavru kedilerde ve yetişkinlerde hassas patilerin zarar görmesini engeller.

Son Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2022

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol