British Kedi (Shorthair)

Ülkemizde daha çok “British kedi” olarak anılan British Shorthair kediler hakkında tüm merak ettiklerinize cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Sessiz, sevecen, sevimli, sabırlı ve sakin…

Hiç kuşkusuz ev kedileri denildiğinde akla gelen ilk cins türlerden biri British Shorthair‘lerdir. Adından da anlaşılabileceği gibi İngiltere kökenli olan bu tür yüzyıllar boyunca tüm dünyada beslemek için en çok tercih edilen ırklardan biri olmuştur. 1800’lü yıllarda görülmeye başlanmışlardır ve o gün bugündür kediler arasında zerafetin timsali olmuşlardır.

British Short Hair kedilerde genelde gri renkli tüyleriyle bilinseler de farklı renklerde olanları da mevcuttur. Büyük gözleri genelde turuncu rengindedir fakat göz renkleri yeşil veya mavi de olabilir. Yuvarlak ve güçlü bir kafa yapıları vardır. Fazla hareketli olmadıkları için kilo almaya müsait kedilerdir, bu durumun önüne geçmek için onlarla sık sık oyun oynamanız gerekmektedir.

British Kedi Beslemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Sessiz ve bakımı birçok kediye nazaran daha kolay bir ırktır. Shorthair ismi sizi aldatmasın British kediler tüy dökmez genel kanısı yanlıştır, oldukça fazla tüy dökerler. Haftada bir ya da iki kez fırçalamanız gerekir.

Yemek konusunda son derece hasaslardır, bir British Shorthair’e öğün atlatmamaya azami özen göstermeniz gerekir.

Uyumlu kedilerdir ayrıca çocuklar ve ev halkıyla da araları son derece iyidir. Eve gelen yabancı misafirlere karşı ise mesafeli ve koruyucu davranırlar.

Çok hareketli bir ırk sayılmasalar da sahiplerinin yanından hiç ayrılmak isterler ve sizin de ona ilgi göstermenizi beklerler, onlara yeteri kadar ilgi göstermezseniz strese girebilirler fakat bekledikleri bu ilgi kesinlikle fiziksel temas değildir. Her kedi gibi onlar da sevginizi hissetmek istese de fiziksel temaslardan çok da hoşlanmazlar.

British Shorthairler genelde agresif tavırlar sergilemezler. Isırmak ve cırmalamak onların karakterin de pek yoktur. Diğer evcil hayvanlarla da genellikle iyi geçinirler.

Böbrek hastalıklarına karşı sürekli veteriner hekim kontrolünde olmalı gerekir.

Ortalama olarak 14 – 20 yıl yaşarlar.

Son Güncelleme Tarihi: 6 Eylül 2019

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol