Zehirli Örümcek Türleri

Zehirli örümcekler hangileridir? Bu örümceklerin tehlikeleri nelerdir? Zararlı örümceklerin türleri hangileridir? Zehirli örümcekler nerede yaşar? sorularına yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Dünyada 50.000’e yakın örümcek türü olduğu iddia edilmektedir. Bu 50.000 türün insanlar için zehirli olanlarının sayısı ise 30-50 arası olduğu düşünülmektedir.

Zehirli Örümcek Nasıl Anlaşılır?

Örümceklerin birçoğu insanlar için ölümcül tehlike oluşturmazlar. Binlerce tür arasından yaklaşık 30 kadarının zehrinin insanlar için tehlikeli olabileceği düşünülüyor. Bu türler arasında en sık rastlayabileceğiniz ve insan sağlını tehdit eden örümcek türlerini sizler için listeledik;

1)  Karadul Örümceği

Dünyanın zehirli örümcek türü olarak adı geçen karadul örümceğine Türkiye’nin her yerinde rastlamak mümkün. Steplerde, çayırlarda, kümeslerde, taş ve odun yığınlarının arasında yaşarlar. Isırıkları nefes darlığına, kas ağrılarına, kramplara ve kas spazmlarına sebep olur. Zehirleri çocuklar ve yaşlılar için ölümcül olabilir.

2) Münzevi örümceği

Münzevi örümceği Türkiye’de Muğla, Hatay, Kahramanmaraş ve Mardin’de kaydedilse de yurt içi meyve ve sebze nakliyelerinden tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Kulübelerde, mahzenlerde ve atölyelerde yaşarlar. Isırıkları sonucu ciltte açık yaralar meydana gelir.

3) Sarı Kese Örümceği

İlk olarak Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz’de görünen küçük sarı kese örümceği tarla ve bahçelerde yaşamayı sevdiği için meyve ve sebze ticaretleri ile beraber tüm Türkiye’yi dolaşmaktadır. Sarı kese örümceğinin diğer örümcek türlerine göre faydası da mevcuttur. Ekin, sebze ve meyve ağaçlarında yaşayarak bu ağaçlara saldıran haşere ve böcekleri tüketerek tarımda kullanılan böcek ilacı sayısını azaltmıştır. Diğer zehirli örümcek türleri ise;

4) Cerbalus Aravaensis

zehirli örümcekler

Yer altında yaşayan bu örümcek türünün masum avlara karşı hiç affı yoktur.

5) Brezilya gezici örümceği

Brezilya gezici örümceğim zehri bir insanı 2 saat içerisinde öldürmek için yeterlidir. Fazla panzehiri bulunduğundan dolayı ölüm oranı çok yüksek değildir. Bu örümceğin zehrinin bir diğer özelliği ise ısırdığı erkeklerde acı dolu 4 saatlik bir ereksiyona neden olmasıdır ki bu özelliği de ilaç sanayi tarafından incelenmektedir.

6) Deve örümceği (Sarı kız)

Ülkemizde de görülebilen zehirli bir örümcek türüdür. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sık sık rastlamanız mümkündür. Tehlikeli türlerden biridir ve hiç şakası yoktur. Özellikle akreplerin düşmanı sayılır.  Sarıkız olarak da bilinir.

7) Herkül babun tarantulası

Dünyanın en büyük örümceklerinden biridir ve son derece tehlikelidir. Nadir rastlanır ve daha çok böceklerle beslenir.

8) Kolombiya dev siyah tarantulası

Dev boyutlu bir örümcek türü olan Kolombiya dev siyah tarantulası agresif bir tür olsa da insanlara karşı çok zarar vermezler ama rahatsız edildiklerinde ise ısırmaktan hiç çekinmezler.

9) Brezilya dev koyu (kumral kırmızı) tarantulası

Ortalama olarak 25 santim boyutlarındadır, çok tehlikelidir ve yakınına dahi yaklaşılmaması gerekmektedir.

Bunların dışında yüzlerce zehirli örümcek türü mevcut olsa da birçoğunun nesli tükenmekte ve insanlardan uzak bir yerlerde yaşamayı tercih etmektedir. Son olarak şunu belirtmek istiyorum ki zehirsiz örümcek yoktur. Örümcekleri zehirli ve zehirsiz olarak ayırmamızdaki faktör insan sağlığını ne kadar tehlikeye attığıdır. Bu yüzden de hangi örümcek türü olursa olsun herhangi bir ısırılma durumunda kesinlikle doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme Tarihi: 2 Aralık 2019

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol