Tortoiseshell Kedilerinin Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

Tortoiseshell kedi tanımı bir kedi ırkının değil 3 renkli kürk yapısını tanımlar. Tortoiseshell kedilerinin özellikleri, bakımı ve eğitimi üzerine ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Tortoiseshell Kedi

Beyaz karın bölgesinin üzerinde genellikle siyah ve sarı renklerinin ağırlıklı olduğu farklı bir kürk yapısına sahip olması, Tortoiseshell kedilerinin özellikleri arasında en fazla öne çıkanlardan biridir. Muhteşem kürk yapısı, sevimli bakışları ve gelişmiş oyunculuk kabiliyeti ile Tortoiseshell kedileri, bir hayli dikkat çekici özelliklere sahiptir. Tortoiseshell kelimesi aslında bir türü ifade etmek için değil kedinin kürk çeşidini tanımlamak için kullanılır.

Sahip oldukları kromozom nedeniyle genellikle dişi olan Tortoiseshell kedileri, aynı zamanda tamamının kısır olarak dünyaya gelmeleri ile de bilmektedirler.

Tortoiseshell Kedilerinin Özellikleri Nelerdir?

Torties olarak da adlandırılan Tortoiseshell kedilerinin genel özellikleri aşağıda yer almaktadır.

Enerjileri Çok Yüksektir

Yüksek enerjiye sahip olmaları, onların sürekli oyun oynama isteğini öne çıkarmaktadır. Bu durum bir kedi sahibinin isteyeceği en güzel özelliklerden biridir. Ancak onların enerjik yapıları, bazen ev içerisinde ortalığın dağıtılması gibi sorunlara sebep olabilir. Şayet Tortoiseshell kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, onun için tehlikeli olabilecek unsurları ortadan kaldırmanız gerekebilir.

Diğer Kedilere Göre Güçlü Bir Karaktere Sahiptir

Güçlü bir karaktere sahip kedi bakımını üstlenmek istiyorsanız, Tortoiseshell kedisi bunun için iyi bir seçim olacaktır. Tüm kedi türleri ile kıyaslandığında daha güçlü karakteristik yapısı, onun hem eğitimlerde hem de bakımlarda enerjik yapısına rağmen daha uysal olmasını sağlamaktadır. Verilen komutları doğru şekilde algılaması ve uygulamaya olan yatkınlığı, birçok insanın kedi bakımını üstlenirken onu tercih etmesine neden olmaktadır.

Neredeyse Tamamı Dişidir

Tortoiseshell kedilerinin özellikleri arasında belki de en fazla öne çıkanı, bu kedilerin neredeyse tamamının dişi olmasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar, her 3000 Tortoiseshell kedisinden sadece bir tanesinin erkek olduğunu ortaya koymuştur. Tortoiseshell kedisinin tamamına yakınının dişi olması, genetik kromozom özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Tamamına Yakını Kısır Olarak Doğar

Tortoiseshell kedilerinin neredeyse tamamına yakını, kısır olarak dünyaya gelmektedir. Bu yüzden bu kedilerin çiftleşerek üremeleri mümkün değildir. Tortoiseshell kedileri farklı ırkların çiftleşmesi sonucu sahip oldukları kromozomlar nedeniyle, üç renkli, tamamına yakını kısır ve dişi olarak doğdukları için diğer kedilerden bambaşka özellikler taşırlar.

Hepsi Üç Renklidir

Bu kedilerin hepsinin 3 renkli olması, Tortoiseshell kedilerinin özellikleri arasında en fazla bilinenlerden biridir. Kürkleri genellikle karın bölgesinden boyunlarına kadar beyaz olup, sırt bölgesi ise siyah ve oranj renge yakın sarı renkler ile bezelidir.

Bazı Tortoiseshell kedilerinin tüyleri uzun iken bazılarının da kısa olabilir. Sahip oldukları renk şablonu nedeniyle, birçok insan Tortoiseshell kedisi sahiplenmek istemektedir.

Tortoiseshell Kedisi Bakımı

Fazla tüy dökmeyen yapıları nedeniyle, genel bakımları kolay kedilerden biridir. Banyo ihtiyaçları ayda bir kez giderildiğinde, onlar için yeterli olacaktır. Beslenmelerinde evde arta kalan taze yemekleri kullanabileceğiniz gibi, süt ve et ürünleri gibi besin kaynaklarını da verebilirsiniz. Ancak özellikle yavru kediler için, yaşına uygun olan kedi mamaları kullanmanız daha sağlıklı olabilir.

Tortoiseshell Kedisi Eğitimi

Eğitimlerinin düzenli ve yeteri kadar yapılması halinde, kısa sürede komutlara uymak için daha yatkın hale gelirler. Komut alma istekleri köpekler gibi olmasa da tüm kedilere göre biraz daha fazladır. Enerjik ve eğlenceli yapıları nedeniyle onları eğitirken, birazda eğitime oyun karıştırmanız kısa sürede eğitimlerini tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Tortoiseshell kedisi üzerine bilgilere yer verdiğimiz bu içeriğin ardından “Calico kedi” makalemizi de okuyarak kediler üzerine bilgilenmeye devam edebilirsiniz.

Exit mobile version