Köpekler neden kedileri sevmez? Neden kovalar?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Köpekler neden kedileri sevmez ve kovalar? Köpek ve kedi arasındaki husumet neden kaynaklanmalıdır? Bu içeriğimizde bu soruların yanıtlarını bulacaksınız.
Köpekler neden kedileri sevmez? Neden kovalar?
56
okunma
Hayvanlar aleminde insanlara en yakın olan ve insanlar tarafından en fazla sahiplenilen hayvanlar olan kedi ve köpekler, ne gariptir ki birbirleri ile hiç anlaşamazlar. Köpekler neden kedileri sevmez? Neden kedileri kovalar? başlığı altında, her zaman ilginç gelen kedi köpek anlaşmazlıklarına değindik. Kedi ve köpek arasındaki anlaşmazlık herkes tarafından bilirin, öyle ki toplumda “kedi köpek gibi olduk” deyimi, tam da bu anlaşmazlığı ifade ediyor. Bu durumun sebeplerine ve gerçekleşmemesi için nasıl bir eğitim verilmesi gerektiğine yazımızın ilerleyen kısımlarında yer verdik. köpekler neden kedileri kovalar

Köpekler Neden Kedileri Kovalar?

Köpekler neden kedileri kovalar veya sevmez? Sorularının cevaplarına cevap verebilmek için, bilimsel bir boyutu da olan köpeklerin kedilere karşı saldırı eğilimleri ve bunların nedenlerine bakmak gerekir. Bu soruların cevabını aşağıda yer alan bilgilere göre daha net verebiliriz.

Kökensel Nedenlerden Dolayı Saldırı Eğilimleri

Hayvanların içgüdüsel davranışları hakkında bilgi sahibi olmak için, öncelikle hayvanların atasına ait değişmez özellikler dikkate alınır. Genellikle hayvanların birbiri ile iyi anlaşmaları veya anlaşamamaları, kökensel etkilere dayanmaktadır. Köpeklerin kedilere saldırması konusuna açıklık getirmek için, yine kökensel nedenler dikkate alınmalıdır. Yapılan araştırmalar neredeyse tüm köpek türlerinin atası olarak, kurtları göstermektedir. Sürü halinde gezmekten hoşlanan kurtlar, köpeklerden çok daha saldırgandır. Kurtların etraflarındaki küçük canlılara saldırarak onları öldürme eğilimleri, köpeklerin kedileri kovalamasına neden olan önemli bir sebeptir. Bu sebeple köpekler neden kedileri sevmez ve kovalar sorusuna verilebilecek ilk yanıt iç güdüleri nedeniyledir.

Kedilerin Beden Dilinden Kaynaklı Saldırı Eğilimi

Kedilerin kuyruklarını sallamaları, köpeklerce saldırgan olarak algılanır. Daha doğrusu kuyruklarını dikerek sallamalarını, köpekler için bir tehdit algısı olduğundan saldırmalarına neden olur. Bu yüzden köpekler neden kedileri sevmez ve saldırır sorusunun bir diğer cevabı onları kendi için bir tehdit olarak algılamalarından dolayıdır.

Hormonal Kokulara Bağlı Saldırılar

Hareket edebilen tüm canlıların, kendilerine özgü bir sinir sistemleri bulunmaktadır. Bu sistem canlının sağladığı bazı hormonlar tarafından kontrol altında tutulur. Kedilerin bazen sinir sistemlerine özel salgıladıkları hormonun kokusu nedeniyle, köpekler bunu tehdit olarak algılayıp kediye saldırabilir.

İnsanların Yönlendirmesine Bağlı Saldırılar

Hepimizin de bildiği üzere köpekleri insanların saldırı için yönlendirmesi, sadece kedilere has olmayan bir saldırı nedenidir. Ancak köpekler insanların yönlendirmesinde kedilere daha fazla saldırma eğiliminde bulunurlar.

Irkın Kedi Kovalamaya Düşkün Olması

Bazı köpek ırkları, atasal özelliklerine bağlı olarak kedi kovalamaya düşkündür. Bu ırka ait olan köpekler, hiçbir sebep yokken bile kedilere saldırabilirler.

Nuh’un Gemisi Efsanesi

Bazı kaynaklarda kedi ve köpeklerin Nuh’un gemisine binerken yaptıkları kavgaya yer verilir. Ancak bunun kesin bir yanı olmayıp, tamamen efsane olarak kabul edilmektedir. kedi köpek dostluğu

Köpeklerin Kedilere Saldırması Nasıl Önlenir?

Minik dostlarımızın dostça ve kardeşçe birlikte yaşayabilmeleri doğru bir eğitim sonrasında mümkün olabilmektedir. Köpeğin sahibinin bu konuda bilinçli olması ve ona gerekli eğitimleri vermeye karar vermesi bu yolda atılabilecek en büyük adımlardan birisi olarak sayılabilir. Saldırının nedenlerine bakıldığında daha çok ırksal nedenler ve köpeğin tehlike hissetmesine bağlı olarak görülen saldırılar vardır. Ancak özellikle köpeklere verilecek eğitim sayesinde, kedilere saldırma sıklık ve şiddetinin azaltılması mümkün olsa da tamamen ortadan kalkacağını söylemek mümkün olmayacaktır. Köpekler neden kedileri sevmez ve kovalar içeriğimizin ardından en yakın dostlarımızla ilgili diğer muhteşem içerikleri de kaçırmamak için "Köpekler Alemi" kategorimize göz atmayı unutmayın!

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!