Akbaş Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Akbaş cinsi köpeklerin özellikleri nelerdir, bakımı ve eğitimi nasıl gerçekleşir? Akbaş çoban köpeği hakkında tüm öğrenmek istedikleriniz.
Akbaş Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi
54
okunma
Akbaş Köpeği Türkiye'ye özgü bir tür olmasına rağmen birçok ülkede yetiştirilir ve koruyucu özelliğinden dolayı çoban köpeği sınıfında yer alır. Akbaş köpeğinin kökeninin 3.500 yıl öncesine dayandığı hayvan uzmanları tarafından tahmin edilmektedir. Genel olarak Türkiye’nin batısında bulunur ve başta Sivas Kangal köpeği olmak üzere birçok köpeğin akrabasıdır. Dünyada sayısı az olduğundan dolayı çok değerli bir ırk olan Akbaş Köpeği çoğu ülkede koruma altına alınmıştır. İnsanlar tarafından koruma amaçlı yetiştirilir ve meziyetleri nedeniyle en yetenekli çoban köpekleri arasında gösterilir.

Akbaş Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel olarak çoğu hayvandan üstün olan Akbaş köpeklerinin boyları genel olarak 70-80 cm, kiloları ise 60-70 kg arasında değişiklik gösterir. Bu iri cüssesinin yanı sıra güçlü ve keskin dişlere de sahiptir. Tüyleri krem-beyaz rengini andıran bu köpek türü oldukça güçlüdür ve kurt, tilki ve vaşak gibi bazı vahşi hayvanlara da karşı gelebilmektedir. Hatta korkusuz bir yapıya sahip olan bu köpek türünün ayıya karşı koymaya çalıştığı bile görülmüştür. Akbaş Köpeği kesinlikle evcil bir köpek değildir fakat bir evcil köpeğin çoğu özelliğine sahiptir. Tanımadığı kişilere karşı agresif ve saldırgan bir yapısı olmasına rağmen sahibine sadık bir hayvandır. Sahibinin onu korumasını, onu sevmesini ve yalnız bırakmamasını ister. Daimi olarak ilgi isteyen bu köpek türü, agresif yapısının yanı sıra çok duygusaldır. Sağlıklı beslenmesi durumunda uzun yıllar yaşayabilen Akbaş Köpeği, çok meraklı bir karaktere sahiptir. Meraklı olduğundan dolayı her an tetikte ve dışardan gelebilecek saldırılara hazırlıklıdır. Akbaş köpeğinin tüyleri yumuşak fakat hava koşullarına oldukça dayanıklıdır.

Akbaş Köpeği Bakımı

Akbaş köpeği ruhsal ilgi istediği kadar fiziksel ilgi de ister bu yüzden bakımını ve beslenmesini özenle yapmak gerekir. Normalde 16-18 yıl kadar yaşayabilen bir Akbaş Köpeği sağlıklı beslenmesi durumunda 20-24 yıl kadar yaşayabilmektedir. Bu yüzden Akbaş Köpeği'nin beslenmesine özen göstermek gerekir. Yumuşak bir tüy yapısına sahiptir fakat tüylerinin düzenli olarak taranması önemlidir. Çok sık olmasa da köpek şampuanı ile yıkanabilir fakat asla tüyleri kesilmemelidir. 2 yılda bir zaten tüy dökmekte ve bu nedenle doktorlar tarafından tüy kesimi tavsiye edilmemektedir. Evcil özellikler sergilemesine rağmen asla evcil değildir bu yüzden kesinlikle ev içinde beslenmemelidir. Bir bahçe hazırlanarak orada beslenebilir. Ancak bu bahçenin geniş ve temiz bir ortam olmasına özen gösterilmelidir. İlk başlarda tasma takmak doğru olabilir ancak ilerleyen zamanlarda ona asla tasma takmamalısınız. Bunun yerine ona sözünüzün geçmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü güçlendiği zaman onu tasma ile engelleyemezsiniz. Bütün bu özelliklere ek olarak temiz bir köpek olan Akbaş Köpeği mama ve su kabının temiz olmasını ister.

Akbaş Köpeği Eğitimi

Gelelim Akbaş Köpeği'nin eğitimine. Bu köpek türü eğitilirken sabırlı olmak gerekir. İlk başlarda Akbaş Köpeği'ne söz geçirmek mümkün değildir. Yabancılara karşı saldırgan olduğu için sizi hemen sahibi olarak kabullenmez. Onu sevmeniz ve ilgi göstermeniz gerekmektedir. Sürekli olarak ödüller vererek ona ilginizi gösterebilirsiniz. Çevreye oldukça uyumlu olan bu köpek türü, sahibinden ilgi gördüğü zaman ona sadık olur ve sözünden çıkmaz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!