Vahşi Hayvanlar Alemi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Vahşi Hayvanlar Alemi
54
okunma
Vahşi hayvanlar alemi hala birçok sırrı içinde barındırıyor ve insanlar tarafından çok merak ediliyor. Dünya üzerinde ender kalan ormanlarda vahşi hayat hala devam etmektedir ama vahşi hayatın kontrollü bir şekilde devam ettiği yer doğal parklardır. Bununla birlikte deniz altı, hala keşfedilmeyi bekleyen harikalar barındırmaktadır. Vahşi yaşam, tam olarak orada devam etmektedir. Vahşi hayatta, hayatta kalmak için bazı özelikler geliştirmek zorunluluktur. İnsan, vahşi hayattan sıyrılıp besin piramidinin en tepesine, biraz da zorla, yerleşmesinin en önemli nedeni aklını kullanmasıdır. Hayvanlarda ise, genelde iç güdü ve hayatta kalmak için bazı özel özellikler geliştirilmiştir. Kimisi zehirlidir kimisi çok güçlüdür kimisi hızlıdır. Kimisi de hem güçlü hem hızlıdır.

Hayvanlar Alemi’nden En Vahşi Hayvanlar

Dünyadaki en vahşi hayvanlar ayrıca en iyi yırtıcılar ve savunmada en usta canlılar. Ayrıca çok da merak edilen canlılar. Biz de sizler için güzel bir vahşi hayvan isimleri derlemesi yaptık.
 • Çita

 • Dünyanın en hızlı canlısı olan çita, saniyeler içinde 93 km hıza çıkabilen vahşi hayvanlardan. Ayıca çok da iyi bir tırmanıcı. Onunla birlikte pars saatte 58 km hıza ulaşırken çitaya en yakın kedigil ailesinden hızı aslanlar 80 km hızla yakalıyor. Atlar bile saatte 88 km hıza ulaşabiliyor. Çitadan kaçabilmek için hızlı olmak iyi bir çözüm değil ama manevra yapabilen antiloplar, çitaya kolay kolay yemek olmuyorlar. Çitalar, kedigillerden ve yalnız avlanan vahşi hayvan grubundan. Maalesef çita yavrularından da çok büyük bir kısmı çok uzun süre yaşayamıyor. Bu yüzden de türleri koruma altında. Çitalar hakkında daha fazla bilgi için şu yazımıza bakabilirsiniz.
 • Nil Timsahları

 • Afrika’da bulunan en vahşi hayvanlardan bir tanesi olan Nil Timsahları, güçlü çeneleri ile vahşi hayvan dünyasında ün yapmışlardır. Avını, su altında bekletip çürüten ve sonra yiyen Nil Timsahları, insan eti dahil tüm etleri yiyebiliyorlar. Ayrıca dünyanın en büyük ikinci canlı unvanına sahipler. Birincisi de yine timsahgillerden olan tuzlu su timsahları. Nil timsahlarının en küçüğü 3,5 metre en büyüğü ise 5 metre uzunluğunda. Ağırlıkları ise 750 kiloya kadar ulaşabiliyor. Nil timsahlarının çene gücü erkek bir aslandan iki kat daha keskin. Üstelik, avlarını haftalarca su altında bekleyebiliyor ve avları saldırı mesafesine geldiğinde de kesinlikle kurtulamıyor. Ama iyi yönleri de mevcut tabii. Mesela, aile büyüklerine saygılılar. Av önceliğini her zaman en yaşlı timsaha veriyorlar.
 • Su aygırı

 • Vahşi hayvan isimleri arasında daha çok hipopotam olarak anılırlar. Çift toynaklı ailesinde olan su aygırları, çizgi filmlerde tasvir edilen kadar tatlı havanlar değiller maalesef. Ama su aygırları otçuldur. Otçul olmasına rağmen çok güçlü çeneleri ve sivri dişleri bulunur. Ayrıca dünyanın en agresif vahşi hayvanlarıdır. Su aygırları, hayatlarının çok büyük kısmını suda geçirir. Öyle ki yavrularını da suda doğurur yani her su aygırı doğuştan çok iyi bir yüzücüdür. Buna rağmen suda beslenmezler. Geceleri karaya çıkıp ot yerler. Gündüzleri de dinlenmek için yeniden suya girerler. Çene yapıları oldukça ilginç olan su aygırlarının çok güçlü çene yapıları ve keskin dişleri var. Hatta, alt çenesindeki köpek dişleri, üst çenesindeki dişlerini ağız her açılıp kapatıldığında bileyip daha keskin hale getirir.
 • Ölüm Avcısı

 • Dünyanın en zehirli hayvanlarından olan ölüm avcısı, en vahşi hayvanlar listemizde ve aynı zamanda en öldürücü hayvanlardan birisi. Türkiye’de bulunan iki akrep çeşidinden birisi olan ölüm avcısı, kuzeni kara akrepten iki kat daha güçlü zehir salgılamasıyla biliniyor. Üstelik zehir, felç bırakıp ani bir ölüme neden oluyor ve bu zehir insan üzerinde de etkili.
 • Büyük beyaz köpekbalığı

 • Boyları 6 metreye ulaşabilen ve ağırlıkları da 1 tonu aşan dünyanın en büyük yırtıcıları büyük beyaz köpekbalıkları. Temel besinleri ise orkinos balıkları. Ilıman suları seven büyük beyaz köpekbalıkları, Akdeniz ve Ege denizinde de görülmektedir. Son zamanlarda orkinosların sayılarındaki ciddi azalmalar büyük beyaz köpekbalıklarını yunus ve fok balıklarına, penguenlere, deniz kunduzlarına, tuna balıklarına yönlendirmiştir. Vahşi hayvanlar listemizdeki büyük beyaz köpekbalıkları, avına alttan yaklaşarak ısırır. Onun kan kaybından ölmesini bekler. Daha sonra avından parça parça kopartarak yer. Sanıldığı gibi de sürekli av aramaz. Büyük bir av ile bir hatta iki ay yeniden yemek yeme ihtiyacı duymaz.
 • Kara mamba

 • Vahşi hayvanlar alemi içerisindeki en tehlikeli canlılardan biri kara mamba’dır. Onun için sürüngenlerin en öldürücü olanı, en vahşi olanı diyebiliriz. Kara mamba yılanları, tüylerinizi diken diken edecek özelliklere sahip. Kara mamba, Avustralya’nın çöl taypanından sonra dünyanın en tehlike canlısı arasında yer alıyor. İsmini, ağzının içinin de siyah olmasından alıyor. Kara mamba, çok hızlı ve avını diğer yılanların aksine kovalıyor. Saldırması için aç olması ya da tehlike hissetmesi gerekmiyor. Boyu 5 – 6 metreye kadar ulaşabiliyor ama ayrıca kuyruğunun üstünde 2 metre kadar yükselebiliyor. Zehri, 15 insanı öldürmeye yetiyor. Ayrıca zehrini sadece ısırarak değil tükürerek de salıyor. İnsanı sokmak isterse, direkt yüze hedef alabiliyor. Kara mamba, panzehri çok zor bulunan bir zehir saçıyor. Bu yüzden Afrika’da çok sayıda ölüme neden olmuş durumda. Kara mamba, otobüslerin açık camlarından, klozet içlerinden çıkıp insana saldırabiliyor. Afrikalılar, genelde Kara Mamba gördükleri yeri ateşe veriyor çünkü Kara Mamba’nın başka türlü ölmesi neredeyse imkansız.
 • Panter

 • Panterler, aslında siyah leoparlardır. Yakından bakılacak olursa derisindeki benekler görülür. Üstelik beyaz panter de bulunmaktadır. Her ikisi de hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. Sadece renk bakımından ayrım söz konusudur. Yaşam alanı Amerikan olan panterlerin ne yazık ki nesilleri tükenmek üzere. Kedigil ailesinden olan panterler, genelde yalnız yaşarlar. Ayrıca hem dağda hem ormanda yaşayabilirler ama pumalara karşı bir üstünlük sağlayamadıkları için dağdan uzak durmayı tercih ederler. Çok iyi tırmanıcı olan panterler, avlarını da ağaçta yiyebilirler. Panterler, diğer kedigillerden farklı olarak kükreyebilirler. En yakın akrabası olan leopar ve çitada bu özellik yoktur.
 • Afrika Aslanı

 • Genelde sürü halinde dolaşan, kükremeleri ile meşhur olan vahşi hayvanlar listemizin en önemli canlısı: Afrika Aslanları. Afrika aslanları, kedigillerden sosyal yaşantısı olan sürü kurabilen tek türdür. Afrika savanlarının kralıdır, onlardan daha iyi bir yırtıcı savanlarda yoktur. Kaplanlardan sonraki en büyük kedi türü olan Afrika aslanlarının dişisi avlanır ama büyük avlarda ağırlığı bir tona ulaşan erkek aslanlar müdahale eder. Kükremesi 4 km uzaktan duyulur ve kendileri de kilometrelerce uzaklıktaki avlarını hissedebilirler.
 • Kaya Balığı

 • Kaya balığı vahşi hayvanlar alemi içerisinde zehri ve kayaya benzemesi ile ün yapmıştır. Deniz altlarında kaya görünümdedir, avları önlerine gelinceye kadar kıpırdamazlar. Ege ve Akdeniz’de yaşayan bu tür, son dönemlerde aşırı avlanmaya maruz kalmaktadır.
 • Kutu Denizanası

 • En vahşi hayvanlar listemizde son sıraya geldik. Dünyanın en ölümcül zehrine sahip ama oldukça da güzel canlıdır kutu denizanası. Tamamen şeffaftır. Tarih sahnesinde 400 yıldır varlar. Toplamda 24 gözleri bulunuyor. Deniz analarının hepsindeki zehirden 400 kat daha fazla zehir üretebiliyor. Yetişkin bir insana zehrini enjekte ederse kişiyi solunum ve kalp yetmezliğinden öldürebiliyor. Akrabası olan diğer tüm deniz analarından daha çevik, daha atak çok daha hızlı. Avını yakalamak için uzun kollarını kullanıyor. Kollarıyla avını tamamen sarıp zehirliyor, saniyeler içinde öldürüyor. Kısaca, dünyanın en ölümcül deniz canlılardan birisi.

  Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

  Habere Tepkini Koy!

  Yorumlar

  https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

  0 comment

  İlk yorumu sen yap!