Sokak Kedileri Neden Kaçar?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Sokak Kedileri Neden Kaçar?
68
okunma
Sokak kedileri neden kaçar? sorusunun birden çok yanıtı vardır ve ne yazık ki çoğu insan kaynaklıdır. Kediler farklı nedenlere bağlı olarak birçok şeyden korkabilir. Korktukları zaman sinirli, stresli ve gergin olurlar. Bu nedenle kedilerin kendisini daha iyi ve güvende hissetmesini sağlamak için nelerden koltuklarına dair bilgi sahibi olmak önemlidir. Özellikle sokak kedileri insanlardan kaçma eğilimindedir. Bazı kediler daha evcil yaklaşırken bazı kedilerin yabani özellik gösterdiği ifade edilebilir. Sokak kedilerinin tanımadıkları bir canlıya yaklaşırken güven ve rahatlık duygusunu taşımaması, insanlardan kaçmalarının temel nedenidir. Ayrıca daha önce şiddete maruz kalmış ya da korkmuş bir kedinin insanlardan kaçma ihtimali çok daha yüksektir. Bununla birlikte bazı sokak kedilerinin evcil davrandığı ve insanlara alışkın olduğu gözlemlenir. Ev kedisi olan ve sokağa bırakılan pek çok hayvan bu duruma örnektir. Yani sokakta büyüyen kediler insana alışık olmadığı için daha mesafeli yaklaşırken; daha önce bir evde yaşayan kedilerin evcil olması ve insanlara yakın durması muhtemeldir.

Kedilerin Korktuğu Sesler

Kedilerin korktuğu sesler duyması, insanlardan uzak durmasının bir başka nedeni olabilir. Sokaklarda köpek sesleri bu duruma en belirgin örnektir. Ayrıca fırtına, korna ve beklenmedik yüksek sesler kedileri kolaylıkla korkutabilir. Bazen kedilerin özel bir sebebe ihtiyaç olmadan da korkması söz konusu olur. Hayvanın tabiatından ileri gelen bir solunuma içgüdüsü olarak korkuyu gözlemlemek mümkündür. Tüm bu nedenler; özellikle sokakta yaşayan kedilerin insanlardan kaçmasına zemin hazırlar. Ayrıca kedilerin sadece bir nedene bağlı olarak değil farklı sebeplerden dolayı korkması söz konusu olabilir. Bir kedinin neden korktuğunu anlamak için empati kurmak iyi bir yöntem olacaktır. Bulunduğu ortamda onun kaçmasına ya da telaşa kapılmasına sebep olan neler var? Örnek olarak yalnız yavru bir kedinin ürkek olması ve insanlara alışık olmaması nedeniyle kaçması sıklıkla görülür.

Kedilerin Korkma Nedenleri

Kedilerin korkma nedenleri düşünüldüğünde; birden fazla sebep öne sürülebilir. Ancak genelde sokaklarda yaşayan hayvanlarda şiddet korkusu ve sevgi eksikliği ağır basar. Pek çok sokak hayvanına sevgi ile yaklaşıldığı takdirde onların bu hisse olumlu karşılık verdiği görülür. Ancak çok sayıda insanla karşılaşan sokak kedilerinin hangi kişinin kendisine sevgi ile yaklaştığını bilememesi korkmasına sebep olur. Kedinin koktuğunu nasıl anlarız? Korkan kedilerin alışkanlık davranışları dışında garip hareketler sergilediği görülebilir. Saldırgan davranış biçimi ve hırıltılı ses, ısırma gibi tutumlar yine korkmuş bir kedinin tavırlarıdır. Bir sokak kedisinin insanlardan kaçma sebeplerinden diğeri de kokulara verdiği güçlü tepkilerdir. Tıpkı köpekler gibi kedilerin ve koku alma duyusu çok gelişmiştir. İnsanı çok etkilemeyen bir koku kedi için oldukça rahatsız edici hale gelebilir. Örnek olarak sirke, turunçgiller ve soğan kokuları kedileri rahatsız eder. Ayrıca sokaklarda bağımsız olarak yetişmeyi alışkanlık edinmiş kedilerin kısıtlanma kaygısı onların insanlardan uzak durmasına sebep olur.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!