Kediler Neden Kısırlaştırılır?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kediler neden kısırlaştırılır? Kedileri kısırlaştırmanın faydaları nelerdir? Kediler kısırlaştırıldıktan sonra neler yapılmalı, nasıl davranılmalıdır? Kısırlaştırılmazsa ne olur?
Kediler Neden Kısırlaştırılır?
76
okunma
Kedilerin kısırlaştırılması oldukça önemlidir ve birçok faydası vardır. Tüm kedi sahipleri kedilerin kısırlaştırılması gerektiğini bilir, fakat bunu neden yapmaları gerektiği konusunda birçok kişi yeterli bilgiye sahip değildir. Peki kediler neden kısırlaştırılmalıdır? Kedilerin kısırlaştırılmasının faydaları nelerdir ve kısırlaştırılmazlarsa ne olur?

Hangi Kediler Kısırlaştırılmalıdır?

Kedilerde kısırlaştırma işlemi hem erkek kedi hem de dişi kedi için geçerli bir işlemdir. Bu durumda her iki cinste de yapılır. Bu işlem erkek kedilerde testislerinin alınması, dişi kedilerde ise yumurtalıklarının alınması olarak bilinmektedir. Kısacası kısırlaştırma, işlemi yapılacak olan kedinin üremesinin durdurulmasıdır.

Kedilerin Kısırlaştırılmasının Nedenleri

Öncelikle kedinizi kısırlaştırmadan önce bir uzman veteriner hekime danışmakta fayda var. Ancak kedilerin kısırlaştırılması birden fazla önem arz etmektedir. Kısırlaştırma işlemi, kediler için birçok hastalığı önleyebilmektedir. Örneğin; dişilerde rahim ve meme kanseri riskini azalttığı gibi, erkek kedilerde de testis kanseri riskini büyük ölçüde azaltır. Bunun yanı sıra kısırlaştırılan kedilerin çiftleşme istekleri olmadığı için parazit, AIDS ve diğer bazı hastalıkları kapma riski azalır. Kısırlaştırma işlemi görmeyen kedilerde kızgınlık dönemleri ortaya çıkar. Kediler daha agresif olabilmektedir. Bu durumda da sürekli miyavlayarak sahiplerinin yaşamını zaman zaman zora sokabilir. Aynı zamanda çiftleşme isteği ile evden kaçmaya çalışacaklardır. Ancak, kısırlaştırılmış kedilerde bu durum mümkün olmayacaktır. Bir diğer önemli problem ise, kedilerin çiftleşmesi sonucu meydana gelen istenmeyen üremelerdir. Bu durum birçok hastalığı beraberinde getirebildiği gibi aynı zamanda kedilerin hayatları için de tehlike doğurabilir. Çünkü dünya üzerinde çok sayıda sahipsiz kedi sokaklarda ve kötü hava şartlarında yaşamlarını sürdürmektedir. Ve birçoğu sahiplenilmediği için açlık ve çeşitli psikolojik travmalara maruz kalmaları nedeniyle yaşamlarını yitirmektedirler. Bununla bağlantılı olarak kediler, tek seferde birden fazla yavru doğurabilir. Bu da sahiplenilmediği takdirde başıboş olan kedi popülasyonunu arttıracaktır. Bu yüzden sahipleneceğiniz kediyi kısırlaştırmanız hem sizin hem de kedinizin adına en iyi tercih olacaktır. Kısırlaştırmanın en önemli nedenlerinden biri de budur.

Kedileri Kısırlaştırmanın Önemi

Eğer kedinizi kısırlaştırmayı aklınızdan geçirmiyorsanız yukarıdaki sebeplerin haricinde düşünmeniz gereken bir diğer neden de maliyet konusudur. Kedilerin tek seferde birden çok yavru doğurabildiğinden bahsedilmişti. Kısırlaştırılmadığı takdirde kediniz birçok yavru dünyaya getirecektir ve başka bir seçeneğiniz kalmayıp onları da sahiplenip bakmak zorunda kalacaksınız. Bu da sizi hem ekonomik olarak hem de fiziksel olarak kötü etkileyebilir. Kedilerin masrafı artacak ve bakımı sizi fiziksel açıdan da yoracaktır. Ancak ekonomik açıdan durumunuzun kötü olduğunu düşünüyorsanız elinizdeki tek seçenek de sahiplendirme olacaktır. Kısacası bu zor durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız kedinizi kısırlaştırmak en iyi karar olacaktır.

Kediler Kısırlaştırıldıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Eğer kısırlaştırma kararınızı aldıysanız, işlemden 12 saat önce kedinize mama vermemeniz gerekmektedir. Bu erkek için de dişi için de geçerli bir durumdur. Ayrıca işlem genel anestezi ile yapılacaktır. Dişinin yumurtalıkları ve bazen de rahimi, erkeğin ise testisleri alınır. Operasyon bittikten sonra ise kedinizi gözünüzden ayırmamalısınız, bol su içmeli ve dinlenmelidir. Kedinizin dikişlerinin alınması bir ya da iki haftayı bulabilir. Ancak yine de tüm bu işlemlerin öncesinde ve sonrasında, veteriner hekiminize her konuda danışmak sizin yararınıza olacaktır.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!