Kaliteli Köpek Maması İçeriğinde Neler Olmalı?

kaliteli köpek maması

Köpek maması seçiminde her zaman dikkatli olunmalıdır. Yavru köpek, yetişkin köpek ve köpeğin cinsine göre satın alınması gereken mamaların kriterleri değişmektedir. Kaliteli köpek maması her şeyden önce yaşam kalitesini artıran, bağışıklık sistemini güçlendiren, diş ve ağız yapısına uyumlu ve lif bakımından zengin olmalıdır. Bu noktada hastalık riskini de en aza indirerek köpeklerin daha mutlu yaşamasını sağlamalıdır.

Köpek maması bu özelliklerine göre genç ve yaşlı köpek mamaları, yavru köpek maması, diyet köpek maması ve küçük taneli ya da iri köpek mamaları olarak sınıflandırılır. Yaşlı köpek mamaları genelde tahılsız ve karbonhidrat bakımından düşük değerlidir. Bu mamalar patatesli, somonlu, etli ya da tavuklu olabilir. Yavru köpek mamaları ise patates, tavuk ve et ile hazırlanırken demir ve kalsiyum bakımından da zengindir.

Köpek Maması İçeriğinde Neler Olmalı?

Köpek maması içeriği;

  • A, D ve B1 vitamin takviyeli
  • Demir, fosfor, iyot, bakır ve kalsiyum bakımından zengin
  • Tahılsız
  • En az yüzde 30 oranında ete sahip olmalıdır.

Bu noktada mamaların tahılsız olması önemlidir. Çünkü tahıllı köpek mamalarında glisemik oranı yüksek olan mısır ve pirinç, şeker hastalığı ve obeziteyi beraberinde getirebilir. Ayrıca bu içerikler diş sağlığını da olumsuz olarak etkilemektedir. Asıl önemli olan durum köpek maması içeriğinde yer alan ‘kümes hayvanı’ ibaresine dikkat etmektir. Bu ibarenin yer aldığı mamalarda kümes hayvanlarının öğütülmüş içerikleri bulunur ve köpekler için son derece sağlıksızdır. Ayrıca içeriğinde soya bulunan köpek mamaları sindirim sistemine zararlıdır. Minerallerin emilimini engelleyen soyalı mamalar uzun vadede kullanılırsa kalp hastalıklarına da neden olabilir.

Kuru Köpek Mamasının Faydaları

Köpek mamaları kuru ve yaş olarak ikiye ayrılır. Kuru köpek maması bu noktada bazı yararlarıyla dikkat çekmektedir. Gelişim döneminde olan köpeklere yüksek mineraller sağlayan bu mamalar deri ve tüy sağlığını korumaktadır. Diş sağlığını da koruyan kuru köpek mamaları kas ve kemik yapısını desteklediğinden yine gelişim aşamasında önemli bir yere sahiptir.

Yaş Köpek Mamasının Faydaları

Yaş köpek mamaları bol proteinli mamalardandır. Protein açısından zengin olmakla beraber et içeriği sayesinde günlük vitamin ihtiyacını da karşılamaktadır. Ayrıca sindirimi kolaylaştırır ve kas yapısını destekler. Son olarak bağırsak florasını iyileştiren yaş köpek maması, bağırsaklardaki mikroorganizmaları yok etmektedir.

Köpek maması seçerken hem yaş hem de kuru mama kullanabilirsiniz. Ancak her iki mamayı da dengeli olarak köpeğinize vererek daima sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığı bulunan sevimli dostlarınız için de veteriner hekim onaylı mamaları tercih edebilirsiniz.

Köpeklerde Yaşa Göre Mama Seçimi

Kaliteli köpek maması için yaş faktörü de göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle 1 yaşına girinceye kadar mineral ve vitamin bakımından zengin mamaları kullanmanızda yarar var. 1 yaşından sonra ise iri taneli kuru mamalar ve enerji ihtiyacını karşılayacak mamaları satın alabilirsiniz. 1-7 yaş arası dönemde yararlı yağlar, etler ve kalsiyum bakımından zenginleştirilen mamaları kullanabilirsiniz. 7 yaşından sonra ise yaşlı köpek mamasına geçiş yapmanız gerekir.

Her türden köpek maması tercihinizi karşılayan www.petlebi.com üzerinden kaliteli yaş veya kuru köpek maması satın alabilirsiniz. Tüm mamaların içerik ve özelliklerinin yer aldığı bu platformda uygun fiyatlı mamaları sipariş ederek köpeğinizin daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Öte yandan sadece kaliteli köpek maması için değil, köpeğinizin ihtiyacı olan her türden ekipmanı da bu platform üzerinden en uygun fiyatlarla sipariş ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 3 Mart 2021

İlgili Yazılar

3 yorum

Gerçekten güzel bir bilgi paylaşımı olmuş. Elinize sağlık. Petlebi.com zaten kendini kanıtlamış güvenilir bir online petshop. Başarılarının devamını dilerim.

Cevapla
Ruhsar  -  3 Mart 2021 / 09:25

Kopekler bizim sadık dostlarımız. Mama seçmeden önce bu detayları öğrenmem iyi oldu.

Cevapla
Petciii  -  3 Mart 2021 / 09:26

Yavru köpeğim için şimdi ogrendm nasıl mamalar olmasi gerektiğini. Çok güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol