Donskoy Kedisi özellikleri ve bakımı

Donskoy kedisi; 1987 yılında keşfedilmiş, kökeni Rusya olan bir kedi türüdür. Sfenks kedilerine benzerler. Tüysüz Rus kedisi olarak da bilinmektediler. Bu kediler tüysüz ender tür kedi cinslerinden biridir. Yüz yapıları küçüktür ve üçgen şeklindedir. Etkileyici çekik gözlere sahiplerdir. Büyük kulakları vardır. Arka bacakları ve kuyrukları uzundur. Ön bacakları arka bacaklarına göre daha kısadır. Ayak parmakları perdelidir. Ağırlıkları 2 ile 4 kg arasında değişir. 20 cm ile 25 cm arasında değişen boyutlar arasındadırlar. Vücutları armut şekline benzemektedir.

Donskoy Kedisi Özelleri Nelerdir?

Etkileyici ve sıra dışı görünümleriyle birçok hayvanseverin ilgisini gören bu sevimli dostların özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Donskoy kedisi diğer kedi türleri ile iyi anlaşır,
  • Tüysüz yapısı nedeniyle tüy dökme gibi problemleri olmaz,
  • Eğitime olumlu yanıt verir ve kolay eğitilebilirler,
  • Orta boy kedi grubundandırlar ve kaslı bir vücut yapısına sahiplerdir,
  • Dost canlısıdır,
  • Zeka seviyesi yüksektir,
  • Meraklıdır,
  • Hiperaktiftir ve oyun oynamayı çok sever,
  • Sadık kedi türlerindendir,
  • Yüksek sesle ve uzun süreli olarak miyavlar.

Donskoy kedileri ile ilgili az bilenen bilgilerden biri de çok soğuk havalarda vücutlarında tüy üretiminin olmasıdır. Vücutlarının bazı bölümlerinde oluşan ve palto görünümünde olan bu tüyler sıcak havalarda dökülmektedir.

Donskoy Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüm tüysüz kedilerde olduğu üzere Donskoy kedisi de güneşe karşı hassastır. Tüy oluşumuna sahip olmadıkları için deri hastalıklarına karşı daha savunmasızdırlar. Sağlıklı olabilmeleri için deri bakımlarının düzenli olarak yapılması gereklidir.

Tüylere sahip olmadıkları için deri üzerinde yağ birikmesi bu tür kedilerde sıklıkla görülür. Bu nedenle düzenli aralıklar ile banyo yaptırılmaları şarttır. Hassas bir deri yapısına sahip oldukları için kediler için özel üretilen kedi şampuanları ile banyo yaptırılmaları tavsiye edilmektedir.

Bu türdeki sevimli dostlar yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar ve bu sebepten dolayı uzun süre yalnız bırakılmamaları gereklidir. Aksi halde bu cins kediler kolaylıkla depresyona girebilmektedirler. Hırçınlık seviyelerinin artması da tamamen yalnız bırakılmalarına bağlı olmaktadır.

Donskoy kedisi açgözlü olarak nitelendirilebilir. Kaliteli mamalara karşı koyamazlar ve diyetleri düzgün takip edilmez ise çok kolay kilo alabilirler. Bu nedenle eğer bir Donskoy kediniz varsa muhtemelen günün her saatinde sizden mama istiyor olacaktır. Şişmanlık bu cins kedilerin zaten yağlı olan cilt yapısı üzerinde çok daha olumsuz etkiler yaratacaktır. Akciğer enfeksiyonları bu tür kedilerde sıklıkla görülebilir.

Bu içeriğimizin ardından bir başka tüysüz kedi cinsi olan Sfenk kedisi yazımızı da okumanızı mutlaka öneririz.

Exit mobile version