Angut kuşu özellikleri, hikayesi ve efsanesi

Angut kuşu

Angut kuşu (angıt kuşu) özellikleri, hikayesi ve efsanesi ile doğadaki en özel canlılardan biridir. Sadakati, güzelliği ve özellikleriyle tüm hayvanseverlerin ilgi duyduğu bir canlıdır.

Angut kuşu tüyleri kiremit renginde olan ve ördekgiller familyasından gelen genellikle efsaneleri ve hikayeleri ile meşhur olan bir türdür. Bununla birlikte özellikle renklerinden dolayı oldukça dikkat çeken bir görünümleri vardır. İsminin nereden geldiğine dair ise birçok söylenti bulunmaktadır.

Bu söylentiler arasından en akla yatkın olanı rüzgârı kanatlarının arkasına alarak uçarken yanlış iniş yapmasından dolayı yuvarlanarak düştüğünden dolayı bu isimle adlandırıldığı söylenilmektedir. Bazı yörelerde ve eski kaynaklarda Angıt kuşu olarak da adlandırılmaktadır.

angut kuşu özellikleri

Angut kuşu özellikleri

Bu kuşların görünüşleri kazlara benzer, ördek ailesine mensup olan angut kuşları su üzerinde de olabileceği gibi uçma yetenekleri de vardır. Siyah kahverengi hoş görünümlü olan Angut kuşlarının cinsiyet ayrımı çok kolaydır, erkeklerinin boyun kısmında olan ince siyah renkte bir halka vardır.

Angut kuşu efsanesi yüzünden birçok farklı yerde angut kuşları kutsal görülmektedir. Bu yerler arasında en çok saygı gördükleri yerler; Tibet, Moğolistan ve Slav halkı angut kuşlarını kutsal kabul ederler.

Angut kuşu hakkında bilmemiz gerekenler

  • Türkiye’de doğu Anadolu bölgesi, Marmara bölgesi, İç Anadolu ve Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi haricinde, angut kuşları görülmektedir.
  • Türkiye’de en çok bulundukları yerler arasında ise; Trakya’nın Göller Bölgesi ve Marmara Bölgesi var.
  • Diğer kuşlar gibi yavrularını yumurtlar ve kuluçkaya yatar. Bir yumurtlama döneminde az 8 en fazla 13 adet yumurta yumurtlayabilirler.
  • Aile hayatlarına çok bağlıdırlar ve bu şekilde uzun süre yaşarlar.
  • Ördekgiller genleri onları su kenarında yaşamaya yönlendirir ve bu yüzden göl ve nehir çevresinde yaşamayı severler.
  • Angut kuşları Yuvalarını kaya kenarlarına ve ağaç diplerine ya da kovuklara yaparlar.
  • Solucanlar, bitkiler ve tohumlardan beslenirler.
  • Türkiye’de bu kuşların avlanması kesinlikle yasaktır.

Yaşadıkları yerler

Angut kuşları, genellikle doğal ortamda yaşarlar. Doğal olarak yaşadıkları yerler ise çevresinde sazlık bulunan yerlerdir. Küçük su birikintisi olan yerleri severler ve Türkiye’de birçok yerde yaşam sürmektediler. Avrupa’da Afrika’da ve Etiyopya da angut kuşları bolca bulunmakta.

Angut kuşu ne yer?

Her türlü bitkinin tohumu, çeşitli yeşillikler ve meyveler tüketirler. Protein ihtiyaçlarını ise küçük balık ve böceklerle giderirler.

Angut kuşu efsanesi

Angut kuşu efsanesi

Tarih boyunca kendisine herkesi hayran bırakan bu kuş üzerine birçok efsane dolaşmaktadır. Efsaneye göre eşine büyük bir aşkla bağlı olan ama kayınvalidesinin geçimsizliği nedeniyle sürekli sorunlar ve bir türlü muradına eremeyen bir gelin bir kuşa dönmüştür, bu kuş da Angut Kuşu’dur.

Bir diğer Angut kuşu efsanesinde ise bu kez bu canlılar insan dostu ve hayat kurtaran bir kuş olarak karşımıza çıkıyor. Efsaneye göre Beyşehir’de balıkçılık yapan yaşlı bir adam ansızın çıkan bir fırtına da küçük bir adaya sığınır. Bir taş oyuğunda soğuktan donmak üzere olan yaşlı balıkçının haline dayanamayan bir Angut kuşu avcıların kampına gider ve kamp ateşinden yanan bir dal parçasını alıp yaşlı balıkçıya götürür.

Yaşlı balıkçı bu kuşun getirdiği dal sayesinde ısınır ve hayatta kalmayı başarır. Bu sebeple yaşlı balıkçı bu canlıya dua eder ve bu sevimli canlıya doğrultulan tüfeklerin parçalanmasını diler. Bugün dahi avcılar Angut kuşuna tüfek doğrultmaktan çekinir ve tüfeklerinin parçalanacaklarını düşünürler.

Angut kuşu hikayesi

Angut kuşunun hikayesi

Çoğu toplumun mitolojik öğelerinden olan ve kutsal sayılan bu kuş türünün tarihi çok eskilere dayanmakta. Bunun nedeni ise dinleyenin yüreğini burkacak hikayelere sahip olmaları. Bu kuşların oldukça duygusal ve ailelerine önem veren sezgilere sahip olması ise oldukça hayret edici. Öyle ki angut kuşunun en güzel hikayelerinden ve en çok bilinen hikayelerinden bu sonuca varabiliyoruz.

Biz de sizlerle bu hikâyeyi paylaşmak istedik;

Angut kuşları tek eşle bir ömür yaşamaya alışık kuşlardır. Bu nedenle bu kuşların eşlerini kaybettikten sonra başka hiçbir eş bulmadıkları bilinmekte. Hatta ölen eşlerinin başında yemek yemeden su içmeden sadece ona bakarak ölene kadar bekledikleri bilinmekte.  Ve bazı kesimler bu özelliğinden dolayı isminin angut olduğunu söylemekte.

Eti yenir mi?

Ördekgiller familyasından gelen angut kuşunun hem fiziki yapısı nedeni ile hem de aile ağacına bakıldığında yenilebilen bir hayvan olduğu görülmektedir.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol