Makrakanta Balığı

Makrakanta balığının fiziksel ve karakteristik özellikleri nelerdir? Makrakanta balığı nasıl ürer? Nasıl bir akvaryuma ihtiyaç duyar?

Chromobotia macracanthus olarak da bilinen makrakanta balıkları, akvaryumda beslenen en popüler balıklardandır. Coğrafik kökeni Güney Doğu Asya’dır. Uzunlukları en fazla 30 cm kadar olmaktadır. Kendi türlerine karşı davranışları oldukça agresiftir. Beyaz beneklere karşı oldukça hassastırlar.

Makrakanta Balığı Özellikleri

– Hem etçil hem de otçul olarak beslenirler.
– Davranış biçimi agresiftir.
– 10 Yıl civarında yaşarlar, çok nadir olmasına ragmen 20 yılını aşan örnekleri de vardır.
– Akıntılı suları tercih ederler.
– Salyangoz düşmanıdır.

Makrakanta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı ?

Hassas bir balık türü olduğu için özen ve ilgiyle beslenmesi gerekmektedir. Akvaryumun büyüklüğü, pH değeri, suyun sıcaklığı özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bu balığı besleyeceğiniz akvaryumun boyutu 30 ile 50 cm arasında olmalıdır. Akvaryumda bulunan suyun ısısı 25 ile 30 derece arasında olmalıdır. Önerilen pH değeri 6-7 arasındadır. Sürü halinde yaşamayı sevdikleri için akvaryumda birkaç tane daha makrakanta balığı bulunmalıdır, aksi halde stres olurlar. Başlangıç için en az 250 litrelik bir akvaryum gerekir. Makrakanta balıkları, akıntılı suları sevdiği için akvaryumunda bu şekilde olmasını ister. Akvaryumda bitki, taş parçaları ve mağaraların bulunmasını çok sever.

Makrakanta Balığında Üreme

Makrakanta balıkları düz yumurta dökerek ürerler. Uzunluğu 15 cm olduğunda üremeye başlayabilir.
Akvaryumda üremesi çok zordur. Makrakantaların erkek mi dişi mi olduklarını ayırt etmek basittir. Bunun için kuyruğunda bulunan yüzgece bakmalısınız. Yüzgeç içe doğru kıvrımlı ise erkek demektir. Bu kıvrım mevcut değilse, balık dişidir.

Makrakanta Balığı Ne Yer ?

Fırsatçı ve hepçil bir balık olan Makrakantalar, omurgasızlar ve böceklerle beslenirler. Kan kurdu ve donmuş siyah solucan beslenmesi için verilebilir. Her zaman etçil beslenilmemelidir. Kabak dilimlerini yemeyi severler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol