Florya Kuşu Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Florya Kuşu Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi
0
220
okunma
Florya kuşu, serçelerden sonra hemen hemen bütün bölgelerde yaşayabilen en yaygın kuş türlerinden biridir. Özellikle kentsel alanlarda yiyecek bulmaları kolaylaştığı için, kentleşmeyle beraber popülasyonlarında ciddi artış yaşandığı söylenebilir. Çeşitli ağaçlık ve ormanlık habitatlarda, parklarda, bahçelerde ve çitlerle ve dağınık ağaçlarla dolu tarım arazilerinde oldukça sık görülürler. Sonbahar ve kış aylarında beslenmek için serçeler ya da diğer ispinozlar gibi anız ve çorak arazilerde bulunurlar. Florya kuşları tamamen vejetaryen bir kuş türüdür. Gagaları oldukça güçlü olduğu için sert kabuklu baklagilleri ya da meyveleri rahatlıkla yiyebilirler. Erkek Florya kuşları yeşilimsi bir renge sahiptir. Gagaları ise soluk bir pembe rengi andırır. Kanatları ve kuyruklarının yan kısımlarında parlak sarı renkler vardır. Dişi Florya kuşları ise erkeklere göre daha soluk renklidir. florya kuşu özellikleri

Florya Kuşu Özellikleri

Florya kuşu oldukça karakteristik özelliklere sahiptir. Bu nedenle gören kişi tarafından kolaylıkla tanınabilirler. Ayrıca evcilleştirilebilir bir kuş türüdür. Bundan dolayı ev ortamına uyum sağlamasına yardımcı olduğunuz sürece uygun bir kafeste beslenebilir ve hatta çoğaltılabilir. Doğada sahip olduğu sıra dışı özellikleri ile kolaylıkla tanımanızı sağlayacak ve evde beslemek isterseniz Florya kuşunun bakımına yardımcı olabilecek bazı bilgileri sizler için derledik.

1.    Taklitçi bir kuş türüdür!

Florya kuşlarının kendine has bir ötüşü vardır. Ormanda ya da herhangi bir arazide yaşam alanlarını paylaştıkları kuşların seslerini kolaylıkla taklit edebilirler. Ayrıca dalgalı ve cıvıltılı ötüşleri ile şahane bir performans sergilerler.

2.   Yuvalarını tek başına yaparlar

Florya kuşları yuvalarını çoğunlukla tek başına yapmak ister. Bazen korunma ihtiyacı hissettikleri ortamlarda kendilerine has bir koloni kurabilirler. Bu durumda kolonide yer alan diğer arkadaşları ile yuva yapabildikleri de söylenebilir.

3.   Yuvaları karakteristiktir

Yuvalarını genellikle kuru ot, çalı ya da bitki parçaları ile yapraklı çalılara ve ağaçlara yaparlar. İçerisini ise buldukları kök, tüy ya da pamuk gibi yumuşak maddelerle kaplarlar. Yuvaları şehirsel bölgelerde daha görünür şekildeyken kırsal bölgelerde yuvalarını görmek oldukça zordur.

4.  Kur yaparken bir dans gösteri sunarlar

Erkek Florya kuşları Mart ayının başlamasıyla birlikte dişi Florya kuşlarını etkilemek için kur yapmaya başlar. Florya kuşlarının kur hareketleri oldukça karakteristiktir. Erkek kuşlar havada asılı kalarak eşsiz bir tınıda cıvıldar. Ayrıca zıplayarak yaptıkları hareketler bir çeşit dans gösterisine benzer.

5.   Her mevsimde birçok kez kuluçkaya yatabilir!

Florya kuşları her mevsimde 2 ya da 3 kere kuluçkaya yatabilir. Nadiren de olsa bu sayının 4’e çıktığı görülebilir. Yumurta sayıları ise 4 ile 6 arasında değişiklik gösterir. Dişi Florya kuşunun kuluçka süresi ise 14 günü bulabilir. Eğer ev ortamında bir Florya kuşu besliyorsanız kuluçka süresine müdahale etmenize gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey dişi Florya kuşunun yuvasını hazırlayabileceği gerekli materyalleri kafese yerleştirmenizdir.

6.   Florya Kuşu Evcilleştirilebilir bir türdür!

Florya kuşları taklitçi ve eşsiz bir tınıya sahip seslerinden dolayı hayran kitlesi geniş bir kuştur. Bu nedenle birçok bölgede insanlar tarafından yakalanılarak evcilleştirilmeye çalışılıyor. Fakat bazı bölgelerde kaçak avlanma popülasyonlarına zarar veriyor. Bu durumun önüne geçmek için bu bölgelerde koruma alındığı bilinmektedir. Eğer evde bir Florya kuşu beslemek istiyorsanız temizliğine ve bakımına çok dikkat etmeniz gerekir. Günlük kafes içi temizlik yapmanız Florya kuşunun sağlığı açısından önemlidir. Kafesi uygun ebatlarda seçilmeli ve mümkünse ahşap olarak tercih edilmelidir. Özünde yabanî bir kuş türü olduğu için üzerini belli zamanlarda örtmek gerekebilir.

Florya Kuşu Sesi

Bu muhteşem kuşlar ötüşleriyle de kendilerine hayran bıraktırmaktadır. Sesi ve ötüşü hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilmeniz için Florya kuşu ötüşü videosunu sizlerle paylaşıyoruz. Kuşlar alemi kategorimizde yayınladığımız diğer kuş türlerini de keşfettiniz mi?

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!