Kediler Neden Hıçkırır?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kediler Neden Hıçkırır?
98
okunma
Kedilerde hıçkırık normal bir durumdur. Yine de bu duruma şaşıran hayvanseverler “Kediler hıçkırır mı?” , “Kedileri hıçkırık tutar mı?” gibi soruları dile getirmektedir. Kedi hıçkırması özellikle yavru kedilerde sık karşılaşılabilecek bir durumdur. Çoğunlukla telaş yapılmasını gerektirmez.

Kedilerin Hıçkırma Nedenleri

Kediler hıçkırır mı?” sorusunun yanıtını evettir, kediler hıçkırabilirler. Hem yavru hem de yetişkin kedilerde hıçkırık zaman zaman görülebilecek bir durumdur. Bu durum bir günden daha az sürüyorsa çoğu zaman bir tedavi gerekmez. Bununla birlikte sorunun nedenini bularak patili dostunuzun rahatlamasına yardımcı olabileceğiniz yöntemler vardır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerin hıçkırması da birçok farklı neden dolayı kaynaklanabilir. Hıçkırın tanımı diyaframın istemdışı ve ani bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılma ses tellerinin bir süre kapanmasına neden olur. Dolayısıyla da hıçkırık sesi çıkar. Kedi hıçkırması şu nedenlere bağlı olarak meydana gelir;
  • Normalden hızlı ya da fazla yemek yeme
  • Tüy yutma
  • Stres
  • Sinir sistemi bozuklukları
Hıçkırıklar kısa bir sürede geçerse korkulacak bir durum olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte bir günü aşan ve kronik bir şekilde devam eden kedi hıçkırıkları ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Aynı zamanda hıçkırağa nefes almakta zorlanma, öksürük gibi semptomlar da eşlik ediyorsa durum ciddiye alınmalıdır. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden kedi bir veteriner tarafından mauyene edilmelidir.

Kedi Hıçkırığı Nasıl Geçer?

Kedim hıçkıyor, ne yapmayalım?” diyen hayvanseverlere öncelikle telaş yapacak bir durumun olmadığını belirtmek isteriz. Kedi hıçkırığı çoğunlukla hiçbir şey yapmaya gerek duymadan kendiliğinden geçer.  Bununla birlikte küçük dostunuza yardımcı olabileceğiniz püf noktaları elbette vardır. Öncelikle kediniz hıçkırıyor mu, öksürüyor mu yoksa hapşırıyor mu? Bundan emin olmalısınız. Eğer patili dostunuz hapşırıyorsa “Kedilerde Hapşırma” içeriğimiz size yardımcı olacaktır. Küçük dostunuzun hıçkırığını geçirecek yöntemi belirlerken dikkat etmeniz etmeniz gereken esas nokta hıçkırığın nedenidir. Nedenini doğru belirledikten sonra tedavi de kolaylaşacaktır. Patili dostuna yardım etmek isteyen ve ne yapabilirim diye soran hayvanseverler için farklı çözüm önerileri sunmak istiyoruz. Kedinizin hıçkırığına hızlı ya da fazla yemek yeme neden oluyorsa porsiyonları küçültüp öğün sayısını arttırmak iyi bir fikir olabilir. Eğer stres kaynaklı bir problemse ona vakit ayırıp neşesini yerine getirerek sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bunların dışında insanlarda olduğu gibi kedilerde de su hıçkırığa iyi gelir. Su içmesini sağlamak onun rahatlamasına ve hıçkırığının daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!