İskorpit Balığı Hakkında Bunları Bilmelisiniz
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
İskorpit Balığı Hakkında Bunları Bilmelisiniz
115
okunma
İskorpit zehirli mi, iskorpit balığının faydaları neler başta olmak üzere iskorpit balığıyla ilgili merak edilen pek çok husus bulunuyor. İskorpitin, Scorpaenidae familyasından bir balık türü olduğunu söylemek mümkün. Eti lezzetli olan iskorpitin dikenleri oldukça zehirlidir. Bu nedenle özellikle av mevsiminde, iskorpitin çok dikkatli bir şekilde avlanması oldukça önemli. Ayrıca avlandıktan sonra balığı titizlikle temizlemek, iskorpiti zehirlerinden ayırmak adına çok önemli. Peki iskorpit nedir, iskorpit balığı faydaları nelerdir?

İskorpit Kelimesi Türkçeye Yunancadan Geçmiştir

İskorpitle ilgili bilinmesi gerekenlerden ilki, kelimenin etimolojik kökenidir. Türkçede iskorpit olarak kullanılan kelimenin kökeni Yunancadır. Yunanca skorpidi olan kelime, dilimize Rum balıkçılardan geçmiştir. Bu nedenle iskorpitin alıntı bir kelime olduğunu söyleyebiliriz. iskorpit

İskorpit Balığının Vücuda Pek Çok Faydası Var

Her ne kadar dikenleri oldukça zehirli olsa da iskorpit, vücuda pek çok olumlu katkıda bulunan bir balık çeşididir. İskorpit balığı faydaları nelerdir merak ediyorsanız, bunları genel olarak aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:
 • Görme yetisini güçlendirir, bu sayede karanlıkta bile görüş açısının bulunmasını sağlar.
 • İçerisinde A vitamini bulunduğu için vücudun A vitamini ihtiyacını karşılar.
 • İçerisinde mineral, protein ve vitaminler bulunur. Bu sayede vücudun ihtiyaçlarını karşılar.
 • Vücuttaki enfeksiyonların onarılmasına destek olur.
 • Kan basıncını düzenlemekle birlikte kolesterolü de dengeler.
 • Bağışıklık sistemini düzenler.
 • İçerisinde bulunan kalsiyum, kemik gelişiminin desteklenmesine olanak tanır.
Belirtilen özelliklerin tamamı, eti oldukça lezzetli iskorpitin vücuda katkıları olarak bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak tüketildiğinde, vücudun daha sağlıklı bir form elde etmesini sağlar. kırmızı iskorpit balığı

İskorpit Balığı Avlamak için En Uygun Zaman Ağustos ve Eylül Aylarıdır

İskorpit balığı hakkında merak edilenlerden bir diğeri de iskorpit balığının avlanma zamanıdır. Türkiye’nin hemen her denizinde görülen iskorpit için en uygun aylar ağustos ve eylüldür. İskorpit balığını avlarken oldukça titiz davranılması çok önemlidir. Çünkü iskorpitin zehirli dikenleri bulunur. Avlanma sırasında zehirli dikenler çeşitli sorunlara neden olabilir. İskorpit avı teknikleri bilindiği takdirde iskorpiti sorunsuzca avlamak mümkün hale gelecektir. Eğer iskorpitin dikenleri vücuda değerse, ilgili bölgeye amonyak sürmek, zehrin etkisiz hale gelmesini sağlayacaktır. Çoğunlukla suyun dibinde yaşayan iskorpit, hareketsiz ve tembel bir balıktır. Her ne kadar çoğunlukla hareketsiz olsa da yüzgeçlerinin oldukça gelişmiş olduğu gözlemlenmiştir.

İskorpitin Dikenlerinden Ayrılması ve Titizlikle Temizlenmesi Gerekir

İskorpit temizliğinde birçok adım bulunuyor. İskorpit balığı temizlemek için uygulamanız gereken aşamaları genel olarak şöyle sıralayabiliriz:
 • İlk önce kuyruğundan başına doğru üst taraftaki dikenleri kesmelisiniz.
 • Karındaki dikenleri de aynı yöntemle kesmelisiniz. Kesim sırasında zorlanmanız halinde pense de kullanabilirsiniz.
 • Karın bölümüne atılan kesik ile balığın iç organları titizlikle çıkarılır.
 • Solungacın altından bir kesik atarak balığın kafasını gövdesinden ayırmalısınız.
 • Balığın her yerindeki deriyi temizleyerek balığı pişirmeye başlayabilirsiniz.
Her bir adım, balığın çok iyi bir şekilde temizlenmesini olanaklı hale getirir. Zehirli dikenleri bulunmasından dolayı iskorpit temizliğine büyük bir özen gösterilmesi oldukça önemlidir. Lezzetleriyle dikkat çeken iskorpit, temizlik sürecinin uzunluğuyla da ön plana çıkıyor.

İskorpit Balığının Birçok Pişirme Yöntemi Bulunur

İskorpit balığının pişirme yöntemleri oldukça fazladır. Genellikle iskorpitten yapılan yemekler arasında iskorpit çorbası dikkat çeker. Bu nedenle pek çok restoranda iskorpit çorbasına denk gelmeniz mümkün. Bunun yanı sıra kızartma, buğulama, tava gibi yöntemlerin de bulunduğunu söyleyebiliriz. İskorpit balığı pişirme yöntemleri arasında yer alan kızartma için çoğunlukla mısır unu kullanılır. Böylelikle balık hem daha çıtır olur hem de kızartma sırasında dağılmaz. Bunun yanı sıra buğulama yöntemiyle iskorpiti yağsız tüketmek de olanaklıdır. Farklı bir tür ile tanışmak isterseniz "Kırmızı dudaklı yarasa balığı" içeriğimizi kesinlikle kaçırmayın.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!