Kuru mama mı? Yaş mama mı? İşte kediniz için en uygun olan mama çeşidi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
İşte kedi sahiplerinin karşılaştığı önemli bir seçim: Kuru mama, yaş mama ya da her ikisinin kombinasyonunu beslemek...
Kuru mama mı? Yaş mama mı? İşte kediniz için en uygun olan mama çeşidi
88
okunma

Kuru Mama ve Yaş Mama Arasındaki Fark Nedir?

Kuru mama, genellikle torbada gelen tanecikli yiyecekleri ifade eder. Yaş mama ise, pate tarzı, et parçaları veya herhangi bir nemli pet maması olabilir, genellikle kutu veya poşette paketlenir. İyi kalitede ve besleyici dengesi sağlanmış hem kuru hem de yaş mama, bir kedinin optimal sağlığı için gerekli her şeyi sağlayabilir. İkisi arasındaki temel fark, nem içeriğidir. Kuru kedi maması ortalama %6-10 su içerirken, yaş mama %70-85 su içerebilir.

Yaş mama, ortalama olarak kuru mamaya göre daha yüksek protein ve yağ ile daha düşük karbonhidrat yüzdesine sahiptir. Ancak bu, marka ve formülasyona bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Yaş Mama: Artıları ve Eksileri

Yaş mamanın avantajlarından biri, özellikle belirli sağlık koşulları için (aşağıda daha fazlası), yüksek nem içeriğidir. Kediler zorunlu etçil oldukları için, karbonhidratlara kıyasla daha yüksek protein ve yağ oranları da faydalı olabilir. Yaş mamaların bir diğer avantajı, seçici yiyicilere daha cazip gelebilmesidir. Ancak bu, kedilerin bireysel tercihlerine bağlıdır. Yaş mamanın dezavantajlarından biri, bir evcil hayvanı beslemenin maliyetidir. Yaş mamalar çok fazla nem içerdiği için, bir kedi sahibi bu su içeriği için ödeme yapar ve daha fazla miktarda mama satın almak zorunda kalır.

Bir diğer büyük dezavantaj, yaş mamaların kuru mamalara göre daha az kullanışlı olmasıdır. Öğünler daha dağınık olabilir ve daha fazla temizlik gerektirebilir. Açıldıktan sonra hızlı bir şekilde bozulurlar, bu yüzden yenmeyen kısımlar atılmalıdır.

Kuru Mama: Artıları ve Eksileri

Daha düşük su içeriği nedeniyle, kuru mama, hacim başına daha yüksek besin yoğunluğuna sahiptir. Bu, bir kedinin daha az yiyerek ihtiyacı olan her şeyi alabilmesi anlamına gelir. Uzun raf ömrüyle birlikte, kuru mama beslemek genellikle daha maliyet etkilidir. Kuru mamanın dezavantajı, daha düşük nem içeriği nedeniyle bir kedinin daha fazla su içmesi gerektiğidir. Neyse ki, çoğu kedi için bu bir sorun değildir - sürekli olarak taze, temiz su sağlandığı sürece.

Ayrıca, etçil bir türe daha yüksek oranda karbonhidrat içeren kuru mamanın beslenmesiyle ilgili bazı endişeler vardır. Ancak, birçok veteriner, mamanın kalitesinin ve bir kedinin yaşam tarzının, mama değiştirmekten daha önemli olabileceği konusunda hemfikirdir.

Kuru Mama mı Yaş Mama mı Daha İyi?

Her iki mama türünün de avantajları ve dezavantajları vardır. Bu nedenle, bu sorunun tek bir "doğru" cevabı yoktur. Her iki seçenek de (veya her ikisinin kombinasyonu) bir kedi dostu için mükemmel derecede sağlıklı ve uygun olabilir. Kedinizin Yaşam Evresi, Sağlık Durumları, Diyabetli Kediler için Düşünceler, Diş Hastalığı Düşünceleri, Obezite ve Mama Seçimi, Bütçeniz ve Kedinizin Tercihi gibi faktörler mama seçiminde önemlidir.

Sağlıklı Bir Kedi veya Yavru Kediye Ne Kadar Beslemeli?

İyi kalitede kedi mamaları, ambalaj üzerinde veya üreticinin yardım hattını arayarak elde edilebilecek önerilen bir besleme miktarına sahiptir. Bu miktar, kedinizin yaş ve kilosuna dayalı olarak günlük toplam kalori ve beslenme ihtiyacını temsil eder.

Kuru ve Yaş Kedi Mamasını Karıştırmak Uygun mu?

Çoğu kedi için evet! Kuru ve yaş kedi mamalarının bir kombinasyonunu beslemek tamamen uygundur. Birçok kedi sahibi, yeni tatlar ve nem artışı sunmak için maliyet etkili bir yoldur.

Kediniz İçin En İyi Mamayı Seçmek

Kedinizi besleyici dengeli bir diyetle beslemek çok önemlidir - ister kuru mama, ister yaş mama veya her ikisinin bir kombinasyonunu seçin. İyi mama, bir kedinin içten dışa sağlıklı kalmasına ve tüm yaşam aktiviteleri için enerjiye sahip olmasına yardımcı olur.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!