Beyaz Kedi Cinsleri

beyaz kedi cinsleri

Beyaz kedi cinsleri ve bu ırkların özellikleri nelerdir? Beyaz tüylü birbirinden sevimli kedileri ve bu dostlarımız hakkında bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Evcil hayvanlar arasında en fazla ilgi görenler kediler olmakla birlikte, kediler arasında da özellikle beyaz kedi cinsleri daha fazla ilgi görmektedir. Van ve Ankara kedileri Türkiye’de en fazla tanınan beyaz kedi ırkları olsa da dünyanın çeşitli bölgelerine ve kendine has özelliklere sahip beyaz cins kediler bulunmaktadır. Bu kedi cinsleri ve özellikleri hakkındaki detaylara, yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Japon Kıvrık Kuyruk

Japon Kıvrık Kuyruk

Tüylerinin neredeyse tamamına yakını beyaz olan Japon Kıvrık Kuyruk Kedileri, Japonya’dan ABD’ye 1908 yılında gittiği bilinen kedi türlerinden biridir. Japonya’da nesli tükenmek üzere olsa da ABD ve çeşitli ülkelerde bu kedi ırkının bulmak mümkündür.

Gözleri daha çok kahve bal tonlarında olan bu şirin hayvanın tüylerinin bir kısmı, kahve veya gri renkli olabilmektedir. Sarımsı renkler de yine Japon kıvrık kuyruk kedisinin tüylerinde görülebilecek renklerdir. Kuyruk yapıları sadece birkaç santim olan ve yukarı içe doğru kıvrılan bu kediler, kedilerde alışageldiğimiz kuyruk yapılarından farklı kuyruğa sahip oldukları için bu isim ile anılmaktadırlar.

Balinese Kedisi

Balinese Kedisi

Beyaz kedi ırkları arasındaki Balinese kedisi, I. Dünya savaşının ardından ABD’de daha fark edilir olmuş kedi ırkıdır. Çok uysal yapıya sahip oldukları bilinen bu kedi türünün ismini, Bali’li dansçıların yapmış oldukları danslardan aldıkları söylenmektedir.

Özellikle gövde kısımlarındaki tüyleri beyaz olan Balinese kedisi hafif kirli beyaz görüntüsü ile öne çıkmaktadır. Yüz bölgesi, patileri ve kulak kısımları ise, genellikle koyu kahverengidir. Orta uzunlukta tüylere sahip olan Balinese kedileri yumuk ve daha çok mavi göz renkleriyle, oldukça sevimli bir görüntü sunarlar.  Bacak ve kuyruk boyları uzun olan bu kediler, ayakta durduklarında daha iri bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olurlar.

Çocuklarla arası oldukça iyi olup, oyun oynamayı oldukça seven yapıya sahiptirler. Bakım ve eğitilebilirlikleri oldukça yüksektir. Genellikle, uyumlu kedi türlerinden biri olarak bilinirler.

Colorpoint Shorthair

Colorpoint Shorthair

Amerikan Shorthair kedisi adıyla da bilinen Colorpoint Shorthair, Habeş ve Siyam kedilerinin genleri ile ortaya çıkarılmış bir kedi türüdür. 1940’lı yıllarda kedi üreticilerinin yaptırdığı bilimsel çalışmalarla birlikte gerek genetik ve gerekse doğal çiftleşme yöntemlerinin birleştirilmesi ile elde edilen bu kedi ırkı, genellikle tamamen süt beyaz renktedir.

İri gözlere, uzun kulak ve çene yapısına sahip olan Shorthair kedilerin tüyleri 16 farklı renk tonunda görülüyor olsa da en yaygın olanı beyazdır. Tüy yapılarının oldukça kısa olması da bakımları için önemli bir avantaj sunmaktadır. İnsanlarla arası çok iyi olan bu kediler, kolay eğitilebilir yönleri ile de dikkat çekmektedir.

beyaz kedi cinsleri

Khao Manee Kedisi

Beyaz kedi cinsleri arasında yer alan Khao Manee kedilerinin ırksal tarihine baktığımızda, antik çağlara kadar uzandığını görebiliriz. Tayland kökenli bir kedi olsa da dünyanın çeşitli ülkelerine yayılmış, ancak günümüzde sayıları her geçen gün azalmıştır. Tüyleri ve gözleri ile Van kedisini andıran Khao Manee kedisi, çok kısa tüylere sahiptir. Bu ise bakımlarını oldukça kolay hale getirmektedir.

Efsunlu olarak nitelenen oldukça hoş bir göz yapısına sahip olan bu cins kedinin, kimi Uzakdoğu ülkelerinde şans getiren kedi olduğuna inanılmaktadır. Bu inanışta en büyük pay sahibi özellikleri ise, yine efsunlu görünümlü gözleridir ve gözleri genellikle farklı renklerdedir. Kulak boyları orta boyutta olup, çıkıntılı ve üçgen yapıda yüz hattına sahiptir.

Ortalama bir boya sahip olan Khao manee kedisi, kaslı bacak ve göğüs yapıları ile dikkat çeker. Oldukça zeki kedi türlerinden biri olup, oyun oynamayı ve insanlarla iletişim kurmayı oldukça sevmektedir.

beyaz kedi ırkları

Ankara Kedisi

Beyaz kedi cinsleri arasında belki de en popüler olanı Ankara cinsidir. Oldukça asil bir görüntüye sahip olan Ankara kedisi, 16. Yüzyılda görülmeye başlanmış ve nesli günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da fazlaca ilgi gören meşhur Ankara Kedisi, tüylü yapıya sahip olmaları nedeniyle bakım konusunda biraz sıkıntılıdır. Ancak asil duruşları, muhteşem göz çevreleri ve kafa yapıları ile bakım konusundaki bu zorluğa değecek muhteşem canlılardır.

van kedisi

Van Kedisi

Van kedileri ilk olarak, 70’li yılların başlarında popüler olmaya başlamış ve gün geçtikçe evcil hayvan meraklılarının gözdesi olmuştur. Hatta Van kedisinin Hz. Nuh’un gemisine aldığı efsane, Nuh Tufanı hikâyelerinde de sıklıkla yer almaktadır.

Muhteşem bir güzelliğe sahip olan, beyaz kedi ırkları arasında en bilineni Van kedilerinin göz renklerinin farklı olması da onlara ayrı bir güzellik katmaktadır. Nesli koruma altına alınan ve Van bölgesine ait kedilerden olan bu sempatik hayvan, farklı coğrafyalarda da kendine hayat bulabilmektedir.

Kıvrımlı ve uzun kulak yapıları, kısa beyaz tüyleri ile sevimli mi sevimli Van kedilerinin bakımları, Ankara kedisine göre daha kolaydır ve tüm dünyada beyaz kedi cinsleri üzerine araştırma yapanların ilgisini çekmektedir.

Beyaz Sibirya Kedisi
Beyaz Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi

Sibirya kedisi sahibine ve ailesine oldukça sadık bir kedi ırkıdır. Birçok farklı renkte olabildiği gibi beyaz rengine de rastlamak mümkündür, bu sebeple beyaz kedi cinsleri arasında da yer almaktadır. Suyu çok seven ve suyla oynamaya bayılan nadir cinsler arasında sayılabilir. Ortalama 15 yıl yaşan bu kedilerin kiloları ise 4 kg ile 8 kg arasında değişiklik gösterebilmektedir.

beyaz iran kedisi

İran Kedisi

Beyaz kedi cinsleri üzerine bir sıralama yaparken Fars diğer adıyla İran kedisinden bahsetmemek olmaz elbette. İran kedisi muhteşem görünümüyle gören herkesi kendisine aşık eder. Bu kedilerin özellikleri ve bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak için Fars Kedisi başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

beyaz maine coon

Maine Coon

Maine Coon cinsi ailesine sıkı bağlarla bağlanan, sevimli ve hayvanseverler arasında oldukça popüler olan cinstir. Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olma ünvanına sahip olan bu kediler son derece oyuncu ve hareketlidir.  Farklı renk varyasyonları daha çok bilinse de Maine Coon ırkı da beyaz kedi cinsleri arasında sayılmaktadır.

Beyaz kedi cinsleri üzerine detaylı bir şekilde bilgi sahibi olduktan sonra “Beyaz köpek ırkları” üzerine bilgi almaya ne dersiniz?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol