Coronavirüs (Koronavirüs) Hayvanlardan Bulaşır Mı?

Coronavirüs evcil hayvanlardan insanlara bulaşır mı? Hayvanlar için bir risk teşkil ediyor mu? Nasıl önlem almalıyız? Bu yazımızda bu soruları yanıtladık.

Coronavirüs ne yazık ki hızla yayılmaya devam ederken özel bir tedavisi ya da aşısı henüz bulunabilmiş değil. Tüm dünyanın kabusu haline gelen virüs uykuları kaçırtırken hayvanseverleri ise evcil hayvanlarla yakın temas halinde bulundukları için iki kere düşündürtüyor. Daha önceki yıllarda birçok hastalık hayvanlardan insanlara bulaştığı için doğal olarak herkesin aklına “Koronavirüs evcil hayvandan bulaşır mı?” sorusu geliyor.  Peki bu haklı bir endişe mi yoksa virüs nedeniyle evcil hayvanlardan korkmamız gerekmez mi?

Corona (Korona) Virüs ve Hayvanlar

Günümüzde yaşamı tehdit eden Covid-19 genel tabirle coronavirüs olarak bilinse de aslında bu isim bir virüs ailesine aittir ve birçok çeşidi vardır. Tüm dünyada yapılan çeşitli araştırmalar Covid 19’un evcil hayvanlar aracılığıyla insanlara bulaşmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca araştırmacılar  yaşamlarına evde devam eden kedi, köpek, kuş gibi evcil dostlarımızın yeni koronavirüs ile enfekte olmalarını beklememektedir. Bu durum evcil hayvanlarımızın bizim için coronavirüs kapma riski oluşturmadığı anlamına gelmektedir. 

Bu noktada kafaları karıştıran asıl konu Koronavirüs’in bir virüs grubu olduğunu bilmeden tek bir virüse verilen ad olduğunu zannetmektir. Hayvanlarda görülen fakat insanlara bulaşmayan birçok koronavirüs çeşidi bulunmaktadır. Daha önce insanlara Misk kedilerinden Sars-Cov, tek hörgüçlü develerden ise Mers-Cov bulaştığı tespit edilmiştir fakat günümüzde koronavirüs olarak anılan Covid-19’un hayvanlardan insanlara bulaştığına dair bir veri bulunmamaktadır. Dolayısıyla evcil hayvanlarımız sağlığımız için bir tehlike oluşturmamaktadır.

Hayvan besleyenler olarak Coronavirüs’e karşı ne yapmalıyız?

Hayvan besleyen kişilerin Coronavirüs’e karşı diğer insanlardan daha fazla önlem almasını gerektirecek bir durum şimdilik görünmüyor. Bu virüs olsun ya da olmasın hayvanlarla her temasın ardından eller sabun ve su ile en az 20 saniye iyice yıkanmalıdır, eğer elimizi sabunla yıkama şansımız yoksa temizlik antiseptikler ile sağlanmalıdır.  Bulduğumuz ortamı sık sık havalandırmak ve dışarıyla temas eden kıyafetlerimizi eve gelir gelmez çıkarıp dezenfekte etmek de koronavirüse karşı alabileceğimiz temizlik önlemleri arasında yer alıyor.

Son Güncelleme Tarihi: 5 Mart 2020

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol