Koronavirüsü tespit eden köpekler görev başında!

koronavirüs köpek

Finlandiya’nın Helsinki havalimanında artık koronavirüse geçit yok. Özel olarak eğitilen dört köpek gelen yolcu departmanında Covid-19 taşıyan hastaları tespit ediyor.

Finlandiya koronavirüse karşı alınan tedbirlere bir yenisini daha ekledi ve özel olarak eğitilen Kossi, Miina, Valo ve E.T. adlı köpekler Helsinki havalimanında göreve başladı.

Helsinki Üniversitesi’nin yaptığı ön testler sonucunda özel eğitimli köpeklerin koronavirüs vakalarını hasta herhangi bir semptom göstermeye dahi başlamadan %100’e yakın bir başarı oranıyla tespit edebildiği görüldü.

New York Times’a konuyla ilgili bir açıklama yapan Prof. Anna Hielm- Bjorkman “Köpeklerin kokuyu nasıl algıladıklarını bildiklerini fakat ne tespit ettiklerine dair henüz bir bilgileri olmadığını” belirtirken köpeklerin ne tespit ettiklerini öğrendiklerinde binlerce köpeği eğitebileceklerini burguladı.

Ter numunelerini koklayarak virüsü buluyorlar

Uluslararası seyahat yapan yolcuların özel bir odaya alınıp ter örneği vermesinin ardından terli mendiller özel olarak eğitilen köpekler tarafından koklanıyor ve gelen yolcunun verdiği numunede bir virüs belirtisi olup olmadığı kontrol ediliyor. Köpeğin gelen yolcunun ter numunesinde bir virüs olduğuna dair bir işaret vermesi halinde gelen yolcu sağlık merkezine yönlendirilerek burada Covid-19 testinden geçiriliyor.

 

 

*Arşiv görsel kullanılmıştır.

Son Güncelleme Tarihi: 3 Ekim 2020

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol